Historia polskiego sztandaru na Londyńskiej Paradzie Noworocznej w 2024 roku

Autor:Marlena Bodo

Londyńska Parada Noworoczna od lat przyciąga uwagę świata swoją barwną ekstrawagancją. W nadchodzącym 2024 roku wydarzenie to nabrało nowego, historycznego wymiaru. Po raz pierwszy w historii Polska i Polacy będą uczestniczyć w tej monumentalnej paradzie ulicznej, wprowadzając swój kulturowy i historyczny ślad w międzynarodowym spektaklu.

Światowe centrum uwagi

Od 1987 roku, gdy paradę rozpoczęto zaledwie z 2000 uczestnikami, stała się ona jednym z najważniejszych wydarzeń tego typu na świecie. W styczniu 2024 roku przyciągnęła uwagę ponad 500 milionów telewidzów na całym świecie i ponad 500 tysięcy osób na londyńskich ulicach. W tym roku w paradzie uczestniczyli również Polacy. Było to możliwe dzięki determinacji i staraniom inicjatywy „Poles in LNYDP”.

Miłość do Polski łączy

Inicjatorem uczestnictwa Polaków w tegorocznej Noworocznej Paradzie był Sebastian Wopiński, dyrektor Polskiej Sobotniej Szkoły im. Dywizjonu 303 w Londynie. Razem z Tomaszem Wiśniewskim, prezydentem Worcestershire Polish Association, założyli organizację „Poles in LNYDP”. Ich celem było nie tylko uczestnictwo w paradzie, ale także budowanie silnych relacji z lokalnymi władzami i społecznością brytyjską.

Po latach starań, 1 stycznia 2024 roku Polska grupa stanęła obok przedstawicieli kilkudziesięciu innych narodów, przemierzając trasę od Green Park przez Trafalgar Square aż do Pałacu Westminsterskiego. Co ciekawe, „Poles in LNYDP” planują uczestnictwo w paradzie każdego roku, przedstawiając różne postaci z bogatej historii Polski.

Mikołaj Kopernik na czele

W pierwszym roku uczestnictwa Polaków w Londyńskiej Paradzie, na czele polskiej grupy jechała platforma przedstawiająca postać wybitnego Polaka, Mikołaja Kopernika. W przyszłości inicjatorzy akcji chcą przedstawić światu sylwetki Fryderyka Chopina i Marii Curie-Skłodowskiej. Miłość do Polski połączyła serca wielu Polaków na ulicach Londynu i milionów widzów przed telewizorami na całym świecie, którzy z zapartym tchem wyczekiwali obrazu polskiej grupy na trasie przemarszu. Parada stanowi symboliczne świadectwo jedności różnych kultur, które razem celebrują Nowy Rok na ulicach brytyjskiej stolicy.

Rok 2024 – nowa era dla Polaków w Londynie

Rok 2024 rozpoczął się dla Polaków w Londynie jako symboliczny moment, w którym Polska stała się integralną częścią jednego z największych i najbarwniejszych wydarzeń świata. To nie tylko uczestnictwo w paradzie – to historyczny przełom dla Polonii w Wielkiej Brytanii, zapisany na kartach świata jako wyjątkowy moment dumy i jedności narodowej.

Plakat z trasą parady noworocznej
„Mikołaj Kopernik” był obecny na noworocznej paradzie w Londynie – fot. Poles in LNYPD

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content