Dolina Krzemowa

Dolina Krzemowa: jak Polacy kształtują przyszłość technologii

Autor:Anna Kuleszewicz-Toborek

Dolina Krzemowa w Kalifornii to region będący siedzibą wielu największych korporacji transnarodowych oraz miejsce popędzające światowy rozwój technologiczny. Pośród licznych „genialnych umysłów” pracujących w tym miejscu znajdują się także Polacy, którzy swoją wiedzą, umiejętnościami i pracowitością zdobywają uznanie w branży technologicznej. Jakie są ich doświadczenia? Jakie wyzwania napotykają i jakie sukcesy odnoszą?

Wyjątkowe miejsce na mapie USA

Dolina Krzemowa (na. Silicon Valley) to nazwa określająca część Doliny Santa Clara, znajdującej się w amerykańskim stanie California. Jest to miejsce oferujące bardzo sprzyjające warunki do życia oraz posiadające łagodny klimat. Deszcze padają tu głównie zimą, a temperatura nie spada zazwyczaj poniżej 15 stopni Cejslusza. Z kolei latem temperatury nie przekraczają tam 30 stopni.

Napływ nowych mieszkańców oraz zmiana profilu doliny z rolniczego na technologiczny rozpoczęła się na początku XX w. Zaczęły powstawać tam uniwersytety oraz przedsiębiorstwa, choć najbardziej dynamiczny ich rozwój nastąpił w trakcie II wojny światowej, gdy miejscowe przedsiębiorstwa zaczęto wykorzystywać w celach strategicznych – w tym do produkcji sprzętu wojskowego. W latach 50. XX w. wokół uniwersytetu zaczęło skupiać się coraz więcej przedsiębiorstw technologicznych. Obecnie jest ich tam ponad 7001.

Krajobraz Doliny Krzemowej. Źródło: Pixabay.com, autor Egor Shitikov 
Krajobraz Doliny Krzemowej. Źródło: Pixabay.com, autor Egor Shitikov 

Polacy w Dolinie Krzemowej – początki

Pierwsze kroki Polaków w Dolinie Krzemowej sięgają lat 80. XX wieku, kiedy to inżynierowie i naukowcy zaczęli przyjeżdżać do Stanów Zjednoczonych, aby pracować w dynamicznie rozwijających się firmach technologicznych. Początkowo byli to głównie pracownicy akademiccy, którzy przyjeżdżali na staże lub do pracy w renomowanych instytucjach badawczych. Z czasem do Doliny Krzemowej zaczęli przybywać również młodzi przedsiębiorcy i specjaliści IT, poszukujący nowych możliwości zawodowych.

Polacy w czołowych firmach technologicznych

Dziś Polacy pracują w wielu czołowych firmach technologicznych w Dolinie Krzemowej, takich jak Google, Apple, Facebook, Tesla czy Intel. Ich obecność jest widoczna na różnych szczeblach organizacyjnych – od inżynierów oprogramowania, przez menedżerów projektów, po wyższe stanowiska kierownicze. Przykładem może być Maciej Kranz, który przez wiele lat pełnił kluczowe role w Cisco, przyczyniając się do rozwoju technologii Internetu Rzeczy (IoT)2.

Start-upy założone przez Polaków

Polacy nie tylko pracują w wielkich korporacjach, ale także zakładają własne start-upy. Firmy takie jak Brainly3, deepsense.ai4 czy DocPlanner, choć założone w Polsce (DocPlanner jest obecnie firmą polsko-holenderską5), mają swoje biura w Dolinie Krzemowej i korzystają z tamtejszego ekosystemu wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Te start-upy zdobywają międzynarodowe rynki, przyciągają inwestorów i wprowadzają nowatorskie rozwiązania technologiczne. Dobrym przykładem sukcesu może być także polska platforma business intelligence Scramjet Cloud, oparta na infrastrukturze OVHcloud, która została nagrodzona na gali Developer Week 2024 w San Francisco. Otrzymana nagroda DEVIES to wyróżnienie dla ekspertów z branży IT – polska firma stworzyła platformę Scamjet Cloud Platform, która wspiera działania w różnych branżach – m.in. pomaga w usprawnieniu rolnictwa oraz wspiera inkluzyjność poprzez automatyczne tłumaczenie języka migowego6.

Panorama San Jose, największego miasta w Dolinie Krzemowej. Źródło: CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=202341
Panorama San Jose, największego miasta w Dolinie Krzemowej. Źródło: CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=202341

Życie w Dolinie Krzemowej

Ilu Polaków mieszka aktualnie w Dolnie Krzemowej? Według Magdaleny Gacyk, autorki książki „Ścigając Steve’a Jobsa. Historie Polaków w Dolinie Krzemowej”7, mieszka ich tam od 30 do 100 tysięcy8. Ta ogromna rozbieżność wynika z dynamiki sytuacji i wiecznej zmienności w Dolinie Krzemowej. Ludzie co chwile wyjeżdżają i przyjeżdżają. Jedne start up’y otwierają się, drugie – zamykają. Tu nie ma czasu i miejsca na stagnację.

Mimo licznych sukcesów, Polacy pracujący w Dolinie Krzemowej napotykają również wyzwania. Adaptacja do innej kultury pracy, presja wysokiej wydajności oraz potrzeba ciągłego doskonalenia się to tylko niektóre z nich. Niemniej jednak, determinacja i ambicja pozwalają im przełamywać te bariery i odnosić sukcesy.

Są też aspekty, które zaskakują Polaków pozytywnie – kilka z nich wskazuje Sylwia Górajek, która wraz z mężem wyjechała do Kalifornii i obecnie prowadzi talk-show z udziałem start-upowców z Doliny Krzemowej. Przede wszystkim, mimo wysokich kosztów życia, w Kalifornii łatwiej oraz taniej prowadzi się firmę niż w Polsce9. A mniejsze koszty i mniejsza biurokracja z pewnością są „motorem napędowym” dla ambitnych i pełnych pomysłów, młodych przedsiębiorców.

Polacy w Dolinie Krzemowej tworzą – poza nielicznymi wyjątkami – dość zwartą społeczność i utrzymują ze sobą kontakty. Zazwyczaj są to młode osoby, które wyjechały do USA robić karierę i rozwijać swój biznes10.

Polacy w Dolinie Krzemowej – czy będą się rozwijać?

Można podejrzewać, że w Dolinie Krzemowej znajdzie się jeszcze niejeden polski start up. Oczywiście, tu jest duża zmienność – wiele przedsięwzięć szybko upada, a na ich miejsce pojawiają się nowe. Przetrwają tylko te, które faktycznie znajdą dla siebie miejsce na rynku. Jak jednak pokazują przykłady – tych nie brakuje, także pośród polskiej społeczności w Kalifornii.

Polacy w Dolinie Krzemowej to dynamiczna i innowacyjna społeczność, która wnosi znaczący wkład w rozwój globalnej technologii. Ich praca i osiągnięcia są dowodem na to, że polska myśl techniczna i przedsiębiorczość mają ogromny potencjał. Dzięki swoim umiejętnościom i determinacji, Polacy w Dolinie Krzemowej zdobywają międzynarodowe uznanie i przyczyniają się do kształtowania przyszłości technologii.

  1. Dolina Krzemowa, Wikipedia, wolna encyklopedia, źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dolina_Krzemowa (dostęp: 15.07.2024). ↩︎
  2. D. Łada, Maciej Kranz, o budowaniu Internetu Rzeczy, źródło: https://imagazine.pl/2017/10/10/maciej-kranz-o-budowaniu-internetu-rzeczy/ (dostęp: 15.07.2024). ↩︎
  3. F. Kowalik, Brainly, Magazyn Forbes, źródło: https://www.forbes.pl/brainly (dostęp: 15.07.2024). ↩︎
  4. Our story, Deepsense.ai, źródło: https://deepsense.ai/our-story/#toggle-id-2 (dostęp: 15.07.2024). ↩︎
  5. J. Frączyk, To może być pierwszy polski biznesowy jednorożec. Wycena już ponad miliard dolarów, Business Insider, źródło: https://businessinsider.com.pl/finanse/pierwszy-polski-jednorozec-wycena-juz-ponad-miliard-dolarow/sywht0n (dostęp: 15.07.2024). ↩︎
  6. AI – Polacy z nagrodą w Dolinie Krzemowej!, portal ComputerWorld, źródło: https://www.computerworld.pl/news/AI-Polacy-z-nagroda-w-Dolinie-Krzemowej,446853.html (dostęp: 15.07.2024). ↩︎
  7. Historie Polaków, którzy odnieśli sukces w Dolinie Krzemowej. Książka Magdy Gacyk już w sprzedaży, portal Bank.pl, źródło: https://bank.pl/historie-polakow-ktorzy-odniesli-sukces-w-dolinie-krzemowej-ksiazka-magdy-gacyk-juz-w-sprzedazy/ (dostęp: 15.07.2024). ↩︎
  8. D. Szreter, Magda Gacyk: Siłą napędową Doliny Krzemowej jest chęć zmieniania świata, nie pieniądze, Dziennik Bałtycki, źródło: https://dziennikbaltycki.pl/magda-gacyk-sila-napedowa-doliny-krzemowej-jest-chec-zmieniania-swiata-nie-pieniadze/ar/c3-4743109 (dostęp: 15.07.2024). ↩︎
  9. T. Dereszyński, Sylwia Górajek – Polka, która robi karierę w mitycznej Dolinie Krzemowej, Dziennik Bałtycki, źródło: https://dziennikbaltycki.pl/sylwia-gorajek-polka-ktora-robi-kariere-w-mitycznej-dolinie-krzemowej/ar/11937161 (dostęp: 15.07.2024). ↩︎
  10. Tamże. ↩︎

Bibliografia

  1. Dolina Krzemowa, Wikipedia, wolna encyklopedia, źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dolina_Krzemowa (dostęp: 15.07.2024).
  2. Łada D., Maciej Kranz, o budowaniu Internetu Rzeczy, źródło: https://imagazine.pl/2017/10/10/maciej-kranz-o-budowaniu-internetu-rzeczy/ (dostęp: 15.07.2024).
  3. Kowalik F., Brainly, Magazyn Forbes, źródło: https://www.forbes.pl/brainly (dostęp: 15.07.2024).
  4. Our story, Deepsense.ai, źródło: https://deepsense.ai/our-story/#toggle-id-2 (dostęp: 15.07.2024).
  5. Frączyk J., To może być pierwszy polski biznesowy jednorożec. Wycena już ponad miliard dolarów, Business Insider, źródło: https://businessinsider.com.pl/finanse/pierwszy-polski-jednorozec-wycena-juz-ponad-miliard-dolarow/sywht0n (dostęp: 15.07.2024).
  6. AI – Polacy z nagrodą w Dolinie Krzemowej!, portal ComputerWorld, źródło: https://www.computerworld.pl/news/AI-Polacy-z-nagroda-w-Dolinie-Krzemowej,446853.html (dostęp: 15.07.2024).
  7. Szreter D., Magda Gacyk: Siłą napędową Doliny Krzemowej jest chęć zmieniania świata, nie pieniądze, Dziennik Bałtycki, źródło: https://dziennikbaltycki.pl/magda-gacyk-sila-napedowa-doliny-krzemowej-jest-chec-zmieniania-swiata-nie-pieniadze/ar/c3-4743109 (dostęp: 15.07.2024)
  8. Dereszyński T., Sylwia Górajek – Polka, która robi karierę w mitycznej Dolinie Krzemowej, Dziennik Bałtycki, źródło: https://dziennikbaltycki.pl/sylwia-gorajek-polka-ktora-robi-kariere-w-mitycznej-dolinie-krzemowej/ar/11937161 (dostęp: 15.07.2024).

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content