Dlaczego siostry nie ściągną tej polskiej flagi? Pytanie, które często słyszałyśmy!

Autor:Katarzyna Kogut

Dzisiejszy Czortków na Ukrainie ma trzy realne miejsca gdzie cały rok oprócz flagi ukraińskiej wisi nasza biało-czerwona. Skwer Lecha Kaczyńskiego, dom Jacka Dyczkowskiego i Klasztor Zgromadzenia Sióstr św. Dominika.

Dlaczego obok flagi ukraińskiej powiesiły siostry na  klasztorze flagę biało-czerwoną?

Flagi na Klasztorze Zgromadzenia Sióstr św. Dominika w Czortkowie – fot. Katarzyna Kogut

Z biało-czerwoną w sercu.

W kraju, w którym, ludzie dzisiaj oddają życie, broniąc wolności i swojego terytorium, gdzie niemal na każdym budynku wisi niebiesko-żółta flaga, tym bardziej staramy się uczyć młode pokolenie do szacunku dla własnej historii i kultury. Jest to też okazja, by uwrażliwiać na wartości jakimi są ubogacone inne narodowości. Aby młode pokolenie nie postrzegało drugich państw wyłącznie jako dawców, ale też starało się odwzajemnić, życzliwość i otwartość serc. W naszej szkole podczas zajęć nie tylko uczymy języka polskiego, kultury i historii Polski, ale też promujemy nasz kraj, nasze barwy, naszą bogatą wielokulturowość, uczymy relacji do Kraju z którym spora część naszych uczniów się identyfikuje poprzez posiadane korzenie. Przez to co robimy, jak to robimy otwieramy przestrzeń w sercach i głowach ludzi z którymi się spotykamy dla naszych biało-czerwonych barw.

Trzy miejsca w Czortkowie na Ukrainie gdzie zawsze wiszą polskie flagi.

Dzisiejszy Czortków ma trzy realne miejsca gdzie cały rok oprócz flagi ukraińskiej wisi nasza biało- czerwona. Skwer Lecha Kaczyńskiego, dom Jacka Dyczkowskiego i Klasztor Zgromadzenia Sióstr św. Dominika. Jednak, mieszka tutaj i w okolicy jeszcze wielu Polaków, którzy biało- czerwoną całe swoje życie noszą w sercu. Dzięki którym pamięć „do kraju tego, gdzie kruszynę chleba; podnoszą z ziemi przez uszanowanie; Dla darów Nieba… (Cyprian Kamil Norwid) Wciąż żyje!

Tak na moje pytanie odpowiedziała s. Marcelina OP dyrektorka sobotniej szkoły języka polskiego w Czortkowie.

Skwer Lecha Kaczyńskiego w Czortkowie foto Katarzyna Kogut
Dom Jacka Dyczkowskiego w Czortkowie w centrum misata foto Katarzyna Kogut
Spotkanie z wolontariuszami Stowarzyszenia Odra Niemen w Klasztorze sióstr Świętego Dominika
Flagi na Klasztorze Zgromadzenia Sióstr św. Dominika w Czortkowie, S. Marcelina dyrektorka Sobotniej szkoły języka polskiego z uczennicą foto Katarzyna Kogut
Zajęcia z dziećmi w Klasatorze sióstr Świętego Dominika które prowadzi s. Eugenia Woźniak dyrektorka świetlicy. foto Katarzyna Kogut

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content