Chorwacja i Świętowanie Konstytucji 3 Maja oraz Dzień Polonii i Polaków.

Długi weekend majowy, zwany popularnie majówką, to jeden z najbardziej wyczekiwanych okresów w roku. Synonim pełni wiosny, wspaniałego odpoczynku, przedsmaku wakacji. Majówka to zazwyczaj pierwsza w roku kalendarzowym okazja do urlopowego wyjazdu. Wyruszamy do pięknych miejsc i szczególnie wtedy odpalamy sezon grillowy.

Świętowanie Konstytucji 3 Maja oraz Dzień Polonii i Polaków

Tak też zrobili w tym roku wyjątkowo wcześniej członkowie Polskiego Towarzystwa Kulturalnego Polonez w Splicie. Majówka w Towarzystwie była pełna radości, uśmiechu oraz rozkoszy kubków smakowych z grillowanego mięsa. Jednocześnie było to przypomnienie tak ważnych dla Polski wydarzeń jak Konstytucja 3 Maja oraz ich święta, Dnia Polonii i Polaków na całym świecie. Podczas majówki pojawił się także ważny akcent związany z postacią Zbigniewa Herberta. W oddali można było usłyszeć Pana Cogito. Rok 2024 został ogłoszony przez Senat rokiem Zbigniewa Herberta. I nikomu nie przeszkadzało, że tym razem majówka jest już w kwietniu.

Atmosfera była epicka.

Nie ma lepszego sposobu na celebrowanie tych cudownych dni niż przy niepowtarzalnym polskim pikniku majowym, zwłaszcza gdy jest on organizowany przez Towarzystwo. Trzeba zaznaczyć, iż rozpiętość wiekowa uczestników była od 15 miesięcy po 80+. Kolejna karta imprez została spisana. Wspólnie postanowili spędzać kolejne święta majowe w atmosferze polskiego pikniku majowego. Mając świadomość i doświadczenie, że te święta można obchodzić na różne sposoby, organizując wystawy, koncerty czy występy artystyczne. Towarzystwo w Splicie jednak wybrało radosną polską majówkę przy tradycyjnym grillu i polskiej muzyce.

Konstytucja 3 maja to pierwsza w Europie i druga na świecie (po konstytucji amerykańskiej) ustawa zasadnicza przyjęta 3 maja 1791 roku w Polsce. Była wyrazem dążeń do reform politycznych i gwarancją praw obywatelskich. Konstytucja ta była ważnym krokiem w historii Polski, wprowadzając nowoczesne rozwiązania ustrojowe i ograniczając władzę króla.

Dzień Polonii na świecie to obchody upamiętniające Polaków mieszkających poza granicami kraju oraz ich wkład w kulturę, historię i osiągnięcia. Obchodzony jest 2 maja, jako symboliczna data ustanowienia Konstytucji 3 Maja, która podkreślała równość i prawa obywatelskie. To okazja do uhonorowania polskiego dziedzictwa i wspólnoty Polonii na całym świecie.

Zbigniew Herbert to wybitny polski poeta, eseista i dramaturg XX wieku. Jego twórczość cechuje się głęboką refleksyjnością, dbałością o język oraz rozważaniami nad kondycją człowieka i historią. Herbert w czasie II wojny światowej był w szeregach AK. Wpłynęło to na jego twórczość. Najbardziej znane dzieła to między innymi zbiory poezji takie jak „Pan Cogito” czy „Raport z oblężonego miasta”. Był kandydatem do nagrody Nobla. Ukończył tajną szkołę podchorążych. Imał się różnych zajęć zarobkowych, był między innymi karmicielem wszy w Instytucie Behringa, produkującym szczepionkę przeciw tyfusowi.

Zdjęcia: https://www.facebook.com/PolskieTowarzystwoKulturalnePolonezPoljskaUdruga

Źródło: https://www.facebook.com/PolskieTowarzystwoKulturalnePolonezPoljskaUdruga

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content