Centralna Kolej Transandyjska – dzieło Ernesta Malinowskiego

Autor:Marlena Bodo
Kolej transanyjska
Kolej Tranandyjska
Żródło: Kabelleger / David Gubler, CC BY-SA 4.0

Gdy myślimy o wielkich inżynieryjnych dokonaniach na świecie, często wspominamy o budowie Kanału Sueskiego, Wielkiego Muru Chińskiego czy wieży Eiffla. Rzadziej jednak pada nazwisko Ernesta Malinowskiego – wizjonera i twórcy Centralnej Kolei Transandyjskiej, która uznawana jest za jedną z najtrudniejszych i najbardziej spektakularnych tras kolejowych na świecie. Ta wybitna postać swoim geniuszem projektowym połączyła brzegi Pacyfiku z sercem Południowej Ameryki, przełamując granice inżynierskiej wyobraźni swego czasu.

Polskie pochodzenie, światowa kariera

Urodzony w 1818 r. na Wołyniu, a wykształcony w prestiżowych szkołach w Paryżu, Malinowski działał prężnie w Ameryce Południowej, gdzie dostrzegał ogromny potencjał inżynieryjny. Jego dziełem stała się linia kolejowa przecinająca Andy od wybrzeża Pacyfiku aż do serca Peru, będąca przez wiele lat najwyższą linią kolejową na świecie – pozycję utraciła dopiero w 2006 r. na rzecz kolei tybetańskiej.

Uniesienie nad Andami

Projekt Malinowskiego, zrealizowany w latach 1870-1876, był wyzwaniem stawiającym czoła wszelkim ówczesnym przekonaniom o technologicznych możliwościach inżynieryjnych. Wiara i wiedza polskiego inżyniera w możliwość pokonania andyjskich przeszkód toczyła się w parze z przełamywaniem barier technologicznych. Nie tylko pokonał góry, ale także skromność swojego pochodzenia – jego osiągnięcia przyniosły mu uznanie w międzynarodowych kręgach inżynierskich.

„Dotyk” Malinowskiego jest nadal obecny na trasach kolejowych Peru. Mimo, że projekt miał charakter techniczny, to jego wkład ma również wymiar symboliczny – przenosząc technologię europejską, wpłynął na lokalne społeczności i gospodarkę, tworząc nowe możliwości komunikacyjne.

Malinowski nie zapomniał o swoich korzeniach. Jego zaangażowanie w obronę Callao przed Hiszpanami w 1866 r. oraz tworzenie organizacji polityczno-patriotycznej Club Nacional świadczą o jego nieustannej solidarności z ojczyzną i wartościami, które pielęgnował. Jako współzałożyciel peruwiańskiego Towarzystwa Geograficznego i Towarzystwa Sztuk Pięknych, Malinowski znalazł sposób, by łączyć swoje inżynieryjne przedsięwzięcia z większymi celami społecznymi.

Dziedzictwo Malinowskiego

Ernest Malinowski
Autor nieznany, źródło: domena publiczna

W 1999 r., czyli w setną rocznicę śmierci Malinowskiego, Peru uczciło pamięć o tym wielkim inżynierze, odsłaniając jego pomnik na przełęczy Ticlio – najwyższym punkcie linii, którym wciąż poruszają się pociągi. Ernest Malinowski, polski inżynier, którego dzieło przetrwało wyzwania natury, techniki i czasu, pozostaje ikoną determinacji i inżynieryjnej maestrii. Jego dziedzictwo może służyć za przykład, że granicami dla człowieka są tylko te, które sam sobie wytyczy.

Malinowski zbudował nie tylko materialne mosty i tory kolejowe, ale także wznosił symboliczne mosty między ludźmi, kulturami, a co najważniejsze – pomiędzy marzeniami a ich realizacją. Centralna Kolej Transandyjska do dziś pozostaje nie tylko inżynieryjnym dziełem sztuki, ale również ucieleśnieniem marzeń człowieka, który, mimo bycia daleko od domu, nie przestał kształtować świata na lepsze.

Ernest Malinowski (siedzi pośrodku) z grupą polskich inżynierów. Od lewej siedzą: Tadeusz StryjeńskiWładysław Folkierski (ojciec), Ernest Malinowski, Edward Jan Habich, Leonard Laskowski, a stoją: Ksawery WakulskiAleksander BabińskiWładysław Kluger (inżynier)Jan Sztolcman, Peru (1874). Autor nieznany, Źródło: domena publiczna
Centralna-Kolej-Transandyjska-mapa-przebiegu-lini-kolejowej-w-Andach-na-terenie-Peru
Centralna Kolej Transandyjska, mapa przebiegu lini kolejowej w Andach na terenie Peru
Żródło: Aldebaran, CC BY 3.0

Zobacz również

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content