Słynny Polak z Berdyczowa

Autor:Krystyna Frołowa-Fadejczuk

Sobotniego wieczoru 1 czerwca w teatrze na ul. Europejskiej w Berdyczowie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Po raz pierwszy został zorganizowany festiwal na cześć światowej sławy powieściopisarza Josepha Conrada – „Słynny Polak z Berdyczowa”.

Inicjatorami pierwszego festiwalu na cześć wielkiego geniusza pióra który niewątpliwie był słynny Polak z Berdyczowa, byli Organizacja Charytatywna „Karmel” wraz z karmelitami bosymi z berdyczowskiego klasztoru. Całe zaś wydarzenie odbywało się pod patronatem Konsulatu Generalnego RP w Winnicy.

Znamienici goście na festiwalu

Godnym uwagi jest fakt, iż wśród honorowych gości zasiedli: ambasador Chorwacji w Ukrainie Anica Djamić, Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński, burmistrz Berdyczowa Sergiej Orluk oraz zastępczyni burmistrza Olena Petriwska, przeor klasztoru karmelitów bosych o. Witalij Kozak oraz dyrektorzy Fundacji Charytatywnej „Karmel” – о. Józef Kucharсzyk OCD i s. Nina Tartacznik CST. Teatr berdyczowski mogący pomieścić pięćset osób wypełnił się do ostatniego krzesła.

Józefa Konrada znany w świecie jako Joseph Conrad

Skąd zrodził się pomysł takiego festiwalu? Miasto Berdyczów, jakie znajduje się ok. 44 km w kierunku południowym od Żytomierza, niewątpliwie jest miastem rodzinnym słynnego Polaka Józefa Konrada Korzeniowskiego. Znany częściej jak Joseph Conrad, pisarz i nowelista piszący po angielsku, zawsze przyznawał się do swoich polskich korzeni.
Festiwal został zorganizowany w roku 2024, aby uczcić setną rocznicę jego śmierci i przyczynić się do popularyzacji jego twórczości wśród jego krajanów. W Berdyczowie w budynku klasztornym karmelitów bosych od roku 2015 działa muzeum Josepha Conrada, które powstało dzięki różnym kulturalnym instytucjom RP.

Słynny Polak z Berdyczowa – 100 rysunków, na stulecie od śmierci artysty

Pierwsza część festiwalu dotyczyła podsumowania konkursu plastycznego pt. „Morskie kolory i ludzie losy”, który trwał od 1 kwietnia do 25 maja. Warto zauważyć że ciekawostką konkursu było to, że wpłynęła symboliczna liczba prac – dokładnie 100 rysunków ze względu na stulecie od śmierci pisarza. Podsumowując, wśród uczestników byli uczniowie szkół miejskich, szkół z przyległych regionów, uczniowie szkoły plastycznej oraz studenci berdyczowskiego kolegium pedagogicznego. Na dużej scenie Teatru Muzyczno-Dramatycznego na ul. Europejskiej, podczas gdy wydobywał się dźwięk fanfar, zwycięzcy z wielkimi emocjami odbierali swoje nagrody z rąk Konsula Generalnego RP w Winnicy – Damiana Ciarcińskiego, dyr Organizacji „Karmel” – siostry Niny Tartacznik oraz przewodniczącej jury, dyr Berdyczowskiej Szkoły Plastycznej – Iryny Nikolajczuk. W gronie zwycięzców znalazło się ostatecznie 13 osób.

Wyniki konkursu o słynny Polak z Berdyczowa

Młodsza kategoria wiekowa (8-10 lat):
III miejsce – Mark Tkaczuk „Podróż w przeszłość”;
II miejsce – Kira Maj „Conrad”;
I miejsce – Oliwia Dubcowa „Kapitan”.

I miejsce – Oliwia Dubcowa „Kapitan”. Młodsza kategoria wiekowa (8-10 lat)
II miejsce – Kira Maj „Conrad”. Młodsza kategoria wiekowa (8-10 lat)
III miejsce – Mark Tkaczuk „Podróż w przeszłość”. Młodsza kategoria wiekowa (8-10 lat)

Średnia kategoria wiekowa (11-14 lat):
III miejsce – Diana Momot i Olena Tarasjuk „Z twórczości Conrada”;
II miejsce – Ksienia Arbuz „Conrad” oraz Maria Seliverstowa „Życie w porcie”;
I miejsce – Ex aequo Wsiewołod Ilczenko „Serce Conrada” i Polina Budzińska „Joseph Conrad”;

Ex aequo I miejsce Polina Budzińska „Joseph Conrad” Średnia kategoria wiekowa (11-14 lat)
Ex aequo I miejsce Ex aequo –Wsiewołod Ilczenko – „Serce Conrada”Średnia kategoria wiekowa (11-14 lat)
II miejsce – Ksienia Arbuz „Conrad”. Średnia kategoria wiekowa (11-14 lat)
II miejsceMaria Seliverstowa – „Życie w porcie”Średnia kategoria wiekowa (11-14 lat)
III miejsce – Diana Momot. Średnia kategoria wiekowa (11-14 lat)

Starsza kategoria wiekowa (15-18 lat):
III miejsce – Iwanna Baryszpoleć „Taniec hołdu”;
II miejsce – Waleria Wachnicka „Podróżnik po wiecznych morzach”;
I miejsce – Anna-Maria Ejsmont „Nieudana wizyta”.

I miejsce – Anna-Maria Ejsmont „Nieudana wizyta”. Starsza kategoria wiekowa (15-18 lat)
II miejsce – Waleria Wachnicka – „Podróżnik po wiecznych morzach”. Starsza kategoria wiekowa (15-18 lat)
III miejsce – Iwanna Baryszpoleć – „Taniec hołdu”, ilustracja do powieści „Jądro ciemności”. Starsza kategoria wiekowa (15-18 lat)

Warto zauważyć iż jedna z prac tak zachwyciła jury, że do głównych kategorii dodano Grand Prix. Ze względu na wysoki poziom walorów artystycznych zdobyła je Karina Hołoszczuk za piękną pracę „Życie jednej fali”.

Grand Prix – Karina Hołoszczuk „Życie jednej fali”

Z pewnością miłą niespodzianką dla wszystkich uczestników konkursu było nagrodzenie wszystkich artystów którzy brali udział w konkursie, a nie zajęli miejsc na podium. W ten sposób uczestnicy otrzymali pamiątkowe upominki i dyplomy za udział.

Przedstawianie teatralne i przybliżenie osoby słynnego Polaka

Ponadto kolejna część festiwalu to przedstawienie teatralne pt „Uchylona kurtyna” przygotowane przez polonijny zespół „Notes de Vita”. Ponadto warto zauważyć że niemal godzinny występ bezsprzecznie poruszył serca publiczności i był bezsprzecznie prawdziwą ucztą dla oczu i ducha. Przepiękne stroje, gra aktorów, cudowne tańce i śpiewy przede wszystkim, oczywiście pozwoliły przenieść się w świat Josepha Conrada, kapitana statku, podróżnika i pisarza. Podsumowując widzowie w teatrze na ul Europejskiej długo bili brawa młodym aktorom, którzy potrafili w żywy sposób przybliżyć osobę Conrada mieszkańcom jego rodzinnego miasta.

Wszyscy, którzy brali udział w I Festiwalu Josepha Conrada w Berdyczowie zapamiętają to wydarzenie na długo, a przede wszystkim docenią osobę ich wielkiego krajana.

Opracowanie Krystyna Frołowa-Fadejczuk
na podstawie źródeł otrzymanych od Organizacji „Karmel”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content