Źródło: Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/ambasada.litwa/posts/476750078060105?ref=embed_post

Litwa: niepewny los szkół polskich w Starych Trokach i Połukniu

Niepokojące wieści dotyczące polskiej oświaty na Litwie. Władze samorządowe rejonu trockiego planują bowiem likwidację polskich szkół położonych w miejscowościach Stare Troki i Połuknia. Decyzje litewskiego samorządu spotkały się już z reakcją polskich władz.

Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/ambasada.litwa/posts/476750078060105?ref=embed_post

5 czerwca w Domu Kultury Polskiej w Wilnie gościła Wiceminister Spraw Zagranicznych RP Henryka Mościcka-Dendys. W spotkaniu uczestniczyła także Anna Sochańska, Dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą oraz członkowie Rady Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego. Spotkali się oni przedstawicielami polskich organizacji działającymi na Litwie.

Źródło: https://www.facebook.com/ambasada.litwa/posts/476750078060105?ref=embed_post

Podczas spotkania poruszane zostały kwestie realizacji projektów polonijnych, rozwijania szkolnictwa oraz kultury polskiej na Litwie. Podjęty został także temat Szkół w Starych Trokach i Połukniu. Wiceminister Henryka Mościcka Dendys podkreśliła, iż po 30 latach od podpisania polsko-litewskiego Traktatu o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy sytuacja Polaków na Litwie uległa poprawie, nadal jednak pewne kwestie wymagają przepracowania. Na temat obecnych kontrowersji związanych z decyzją litewskiego samorządu, Wiceminister Mościcka rozmawiała także w Wilkie z wiceministrem litewskiej oświaty. Na razie jednak los polskich szkół pozostaje niepewny.

Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/ambasada.litwa/posts/476750078060105?ref=embed_post

Źródło: https://twojapolonia.tvp.pl/77931958/litwa-polskie-wladze-zaniepokojone-decyzjami-dotyczacymi-szkol-polskich-w-rejonie-trockim

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content