W Londynie otwarto wystawę o Polskich Siłach Zbrojnych podczas II wojny światowej

Wystawa „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” w Londynie. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)

W Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym (Polish Social & Cultural Association) w Londynie stanęła wystawa „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”. Opowiada ona o wysiłku polskich żołnierzy i polsko-brytyjskiej współpracy podczas II wojny światowej. Odwiedzający Ośrodek mogą ją zobaczyć do 31 marca.

W 80. rocznicę rozpoczęcia wędrówki armii gen. Andersa ewakuowanej z ZSRS Instytut Pamięci Narodowej przygotował międzynarodowy projekt „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”. Upamiętnia on wysiłek zbrojny Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losy ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRS wraz z armią gen. Andersa.

Projekt planowany jest na lata 2022–2025, obejmie swym zasięgiem ponad 50 państw na całym świecie i jest przykładem przekazu historycznego skierowanego do trudnego, wymagającego odbiorcy. Takiego, który nie wie nic, albo niewiele o historii Polski. Często też posiada jej bardzo przekłamany, zdeformowany przez różne środki przekazu, obraz.

W uroczystym otwarciu ekspozycji w Londynie uczestniczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki, prezes Ośrodka dr Marek Laskiewicz, dyrektor Biblioteki Polskiej w Londynie Dobrosława Platt oraz naczelnik Oddziałowego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu dr hab. Tomasz Balbus.

– Poprzez wystawę „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” pokazujemy, jak Polacy bili się o swoją wolność i nieśli też wolność innym narodom – mówił K. Nawrocki, prezes IPN.

Po wernisażu prezes IPN spotkał się z Konsulem Generalnym Mateuszem Stąsiekiem, przedstawicielami instytucji emigracyjnych oraz Polonią mieszkającą w Wielkiej Brytanii. Zaprezentował dotychczasowe dokonania Instytutu oraz jego najważniejsze cele.

Wystawa „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” była pokazywana w wielu krajach na 5 kontynentach w ponad 50 zagranicznych lokalizacjach od Republiki Południowej Afryki, Zimbabwe i Stanów Zjednoczonych po Iran. 

Zobacz spot projektu:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content