Poza granicami kraju bardzo ważne jest aby nasi rodacy mogli realizować ciekawe projekty umożliwiające przekaz cennych wartości kultury Polski.
Fundacja Rodzice Szkole Polskiej stworzyła z udziałem uczniów, rodziców i nauczycieli Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Budapeszcie jedyną w swoim rodzaju wirtualną wystawę pt. „Żywe obraz, czyli igraszki z malarstwem polskim”. Galeria zawiera reprodukcje 33 znanych dzieł malarstwa polskiego, głównie XIX i XX w. oraz ponad 60 fotografii – „żywych obrazów”, które powstały z inspiracji oryginalnymi obrazami. Żywe obrazy mają za zadanie odtworzyć wiernie malarski oryginał ze szczególną dbałością o podobieństwo modelu, rekwizytów i tła. Twórcy wirtualnej galerii przygotowali także autorskie, współczesne wariacje na temat klasycznych obrazów, które mają skłonić do refleksji, a także zaskakiwać i poruszać zwiedzających galerię.
Wystawa „Żywe obrazy” miała swoją premierę w styczniu 2022 r. w Instytucie Polskim w Budapeszcie. Pomysłodawczynią i realizatorką wystawy jest Izabela Kisłow-Bisztrai.
Galeria pod patronatem Ambasadora RP na Węgrzech, Sebastiana Kęcieka i Dyrektora Instytutu Polskiego w Budapeszcie, Joanny Urbańskiej powstała w ramach projektu Memorandum of Understanding – polsko-węgierskiego programu wspierania organizacji pozarządowych, podpisanego w 2014 r. przez Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski i Węgier.
Inicjatywa ta cieszy się niesłabnącym powodzeniem i daje możliwość realizacji wielu wartościowych pomysłów, takich jak koncerty, wystawy, konferencje naukowe, przedstawienia teatralne czy rajdy i spotkania. Wirtualna galeria zatytułowana „ Żywe obrazy, czyli igraszki z malarstwem polskim” jest pomysłem bezprecedensowym w historii MoU.Jest wprost idealnym narzędziem do promocji polskiej kultury. Do jej oszałamiającego sukcesu przyczynił się m.in. fakt, iż powstała z połączenia fascynującego świata fantazji dzieci, ich twórczego, świeżego spojrzenia na sztukę oraz ogromnego zaangażowania i merytorycznej wiedzy ich rodziców i nauczycieli. Suma tak wielu talentów i włożonej w realizację projektu pracy zaowocowała absolutnie niepowtarzalnym przedsięwzięciem.
Twórcy wirtualnej galerii: Galerię „Żywe obrazy” stworzyli uczniowie, rodzice i nauczyciele ze szkoły pod kierunkiem kuratora Izabeli Kisłow-Bisztrai. Współczesne fotografie wykonała Szilvia Csoma. Fotografiom towarzyszy komentarz historyka sztuki, który przybliża twórcę i kontekst historyczny oglądanej pracy. Projekt od strony programistycznej zrealizowała polska firma Wirtualne-spacery.pl, która od 10 lat projektuje wirtualne spacery w technologii Google 3D, 360° oraz VR na rzecz muzeów, instytucji publicznych i odbiorców komercyjnych.
Wirtualna galeria jako nowatorskie narzędzie internetowe może być wykorzystana w polskich i węgierskich szkołach do prowadzenia zajęć on-line poświęconych sztuce i kulturze Polski. Stworzona w systemie 3D, galeria umożliwia oglądanie obrazów przy pomocy najtańszych kartonowych gogli VR (Google Cardboard) lub profesjonalnych gogli Oculus Quest 2 – zarówno jedne, jak i drugie dają wrażenie realnego, trójwymiarowego spaceru po galerii. Dodatkowo, nauczyciele otrzymują narzędzie do moderowania zwiedzania i dyskusji na żywo z uczniami o wybranych przez nauczyciela obrazach.
Wizyta w wirtualnej galerii może być atrakcyjną, szczególnie dla młodej generacji, formą kontaktu ze sztuką. Wizyta w galerii jest bezpłatna. Sam udział w projekcie i tworzenie „żywych obrazów” jest dla dzieci i młodzieży doświadczeniem unikalnym, które pozwala im zanurzyć się w analizowane dzieła malarskie i osobiście, aktywnie doświadczyć sztuki.
Efekty projektu można zobaczyć pod linkiem https://www.kidsrecommend.org/galeria
Źródło: http://www.szkolapolska.hu/