Związek Polaków na Ukrainie obchodził niedawno swoje 35-lecie istnienia, świętując tym samym nie tylko swoją długą historię, ale również wspólnotę, która pomagała pielęgnować polskie tradycje w trudnych czasach. W obliczu wojny, która dotknęła Ukrainę od dwóch lat, Związek Polaków podejmuje się nowych wyzwań, angażując się w działalność humanitarną i udzielając wsparcia tym, którzy najbardziej tego potrzebują.
Solidarność narodowa w trudnych czasach
Historia Związku sięga czasów niepodległości Ukrainy, a jego korzenie tkwią w dążeniu do zachowania polskiej tożsamości w obliczu prześladowań w okresie Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Dopiero u schyłku komunizmu, polskość mogła znów być dumnie pielęgnowana na Wschodzie, a Związek Polaków na Ukrainie powstał, tworząc nie tylko organizację, ale i solidarną rodzinę, skupioną na wspólnocie narodowej.
Działalność w czasach wojny
Zanim Rosja zaatakowała Ukrainę w lutym 2022 roku, Związek miał swoje oddziały w 16 obwodach ukraińskich, zrzeszając ponad 30 tysięcy członków. Głównym celem organizacji było pielęgnowanie polskiej kultury oraz tradycji, a także nauczanie języka polskiego. Po wybuchu wybuchu wojny, członkowie Związku nie pozostali obojętni wobec dramatu ukraińskiego i rozpoczęli również prowadzenie szeregu zadań i charakterze humanitarnym.
Dziedzictwo i kontynuacja
Podczas uroczystości jubileuszowych, szef Związku, Antoni Stefanowicz, nakreślił biogramy założycieli pierwszych polskich organizacji pozarządowych na Ukrainie, czyli Stanisława Szałackiego, Adolfa Kondrackiego, Jana Glinczewskiego i Franciszka Micińskiego. To właśnie oni powołali do życia w 1988 roku Polską Sekcję Kulturalno-Oświatową, która przez lata działała przy Stowarzyszeniu „Przyjaźń”. Ich historia i podejmowana przez nich działalność jest źródłem dziedzictwa, które przetrwało i rozwijało się przez ostatnie 35 lat.
Prawie cztery dekady Związku Polaków na Ukrainie to nie tylko okres świętowania, lecz także czas refleksji nad wartościami, solidarnością i znaczeniem wspólnoty narodowej w obliczu trudnych wyzwań. Dziedzictwo kulturowe organizacji staje się fundamentem dla przyszłych pokoleń, które będą kontynuować misję Związku, budując mosty pomiędzy Polską a Ukrainą, w duchu jedności i współpracy.