Etnomoda w Krasnojarsku

Dzisiejszy świat, który przez ostatnie dekady uległ globalizacji, cechuje kilka zasadniczych podobieństw, niezależnie od tego, w jakiej części globu aktualnie się znajdujemy. Jednym z doskonałych przykładów tej tendencji jest moda. Dziś w większości świata ludzie ubierają się podobnie. Dotyczy to nie tylko kroju, ale również wybieranych kolorów. W Polsce i wśród Polonii za granicą zachowała się pamięć o dawnych ludowych strojach. Okazuję się jednak, że noszone niegdyś kolorowe stroje wyróżniające każdy region nie są dziś tylko ciekawostką dla etnologów i grup rekonstrukcyjnych.

Projektanci mody coraz częściej szukają inspiracji w dawnych strojach ludowych. Tak zwana etnomoda jest stosunkowo młodym nurtem. Ma ona nawiązywać do ludowych strojów odświeżając je tak, by nie odbiegały od dzisiejszych kanonów mody. Wydarzenia promujące etnomodę są dobrą okazją do zaprezentowania swojej kulutry za pomocą strojów. Jedno z takich wydarzeń odbyło się niedawno w Krasnojarsku, a aktywnymi uczestnikami i organizatorami wydarzenia były lokalne organizacje polonijne.

W dniach 11–17 grudnia w Krasnojarsku odbył się I międzynarodowościowy Forum „Etnomoda”. Forum zorganizowały: Krasnojarska Polska Regionalna Narodowościowo-Kulturalna Autonomia „Polonez” przy wsparciu Domu przyjaźni narodów Kraju Krasnojarskiego „Ojczyzna” oraz Urzędu ds. kontaktów społecznych gubernatora Kraju Krasnojarskiego.

W ramach Forum została zorganizowana wystawa, podczas której można było zapoznać się w pracami designerów — wzorami współczesnej odzieży w stylu etnicznym i tradycyjnymi strojami ludowymi.

Forum, które trwało kilka dni, zakończony został dyskusją nt. „Moda etniczna i współczesność”. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele narodowościowo-kulturalnych autonomii Kraju Krasnojarskiego — specjaliści w dziedzinie stroju ludowego (mistrzowi z litewskiej, chakaskiej, żydowskiej, kirgiskiej i polskiej narodowościowo-kulturalnych autonomii) oraz przedstawicieli zawodowego środowiska designerów odzieży — docent katedry designu Instytutu architektury i designu Syberyjskiego Federalnego Uniwersytetu Katarzyna Safonowa i designer, wykładowca Krasnojarskiego college strefy usług i przedsiębiorstwa Katarzyna Aleksiejewa, która zaprezentowała swoją kolekcję w stylu etnicznym. Podczas dyskusji zostały omówione aktualne kwestie stylu etnicznego we współczesnej odzieży, o roli „Etnomody” w zachowaniu tradycyjnej kultury ludowej, o możliwościach uczelni Kraju Krasnojarskiego w przygotowaniu specjalistów w dziedzinie designu odzieży, perspektywy współpracy z narodowo-kulturalnymi stowarzyszeniami.

Polska narodowo-kulturalna autonomia „Polonez” dostojnie zaprezentowała piękno tradycyjnej kultury polskiej i warianty współczesnej odzieży z wykorzystaniem kaszubskich i łowickich wzorów.

W ramach Festiwalu odbył się również seminarium poświęcony wykonaniu ozdób w tradycyjnym stylu ludowym. Każdy uczestnik mógł wykonać własnoręcznie swoja unikalną biżuterię w stylu ludowym. Szczególne zainteresowanie miały wisiorki i brosze w stylu polskim.


Na zdjęciach od lewej z góry widzimy uczestniczki wystawy, tradycyjne stroje ludowe wraz z banerem promującym wydarzenie, stroje ludowe zaadoptowane do użytku codziennego dziś oraz wybrane ręcznie wyszywane ozdoby.

Informacja Autonomii „Polonez”

Źródło: https://www.rodacynasyberii.pl/aktualnosc/818/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content