Zaczarowana walizka i Gra-Fika

Jednym z kluczowych aspektów promowania kultury naszego kraju są wystawy organizowane przez rodzimych artystów. Zarówno te organizowane na terenie naszego kraju, jak i te zagraniczne. Dzięki uprzejmości twórców wystawy noszącej tytuł ,,Zaczarowana Walizka i Gra-Fiki” mieszkańcy stolicy amerykańskiej Polonii będą mogli zaznajomić się z mniej znaną formą twórczości Marka Sławomira Łosowskiego. Wystawę będzie można podziwiać od 26 października w słynnym na całe Chicago ,,Cafe Luna”.

Pierwszym zakątkiem ogrodu sztuki, w którym buszował Marek Sławomir Łosowski, była plastyka, a nie – jak mogłoby się wydawać – muzyka. Od trzeciego roku życia rysował i malował wszystko, co widział wokół siebie i co działało na jego wyobraźnię. Życie rodzinne – wspominał po latach – wycieczki do ZOO, wizyty w teatrze lalek, kolejowa stacja przeładunkowa widziana z okna domu, nieodległe lotnisko, uroczystości kościelne oraz szczególny klimat pracowni rzeźbiarskiej ojca na gdańskiej Starówce przy ul. Mariackiej. Rysował i malował kredkami, ołówkiem, patyczkami wystruganymi przez ojca i tuszem.

Ojciec, artysta rzeźbiarz Alfons Łosowski, dyskretny mentor syna, zachował w „zaczarowanej walizce” ponad tysiąc prac wybranych z jego obfitej twórczości. Te słabsze na bieżąco odrzucał na podpałkę do pieca. Natomiast „zaczarowaną walizkę” przekazał synowi, gdy ten był już dorosły. Prace z tego okresu podpisane są przeważnie pierwszym imieniem autora – Marek. Podpisywał najczęściej ojciec, dodając wiek syna, ale są też oryginalne autografy młodziutkiego autora, często pisane charakterystycznym dla dzieci lustrzanym odbiciem imienia.

W dorosłym życiu Marek Sławomir Łosowski zaprzyjaźnił się z czarnym pisakiem i białym papierem. Na koncertowych szlakach powstały Gra-Fiki – rysunkowe komentarze do sytuacji i ludzi oraz pełne fantazji opowieści kreską i tajemnicze stworki. Publiczny debiut Gra-Fików nastąpił na okładce płyty „Tabu” KOMBI, a pierwsza autorska wystawa miała miejsce w 1990 roku w Chicago, gdy zespół koncertował w USA. W latach 90. Gra-Fiki znalazły się na poligrafii płyty „Nowe narodziny”, a w 2008 roku na okładce singla „Pekin”. W 2021 r. Sławomir Łosowski narysował na potrzeby teledysku „Jeszcze wszystko przed nami” oraz sesji zdjęciowej zespołu specjalną serię. Od 2022 r. Gra-Fiki zdobią sceniczne ubrania jego zespołu.

Prace Sławomira Łosowskiego można co jakiś czas oglądać na wystawach. Życie nieustannie inspiruje autora i wciąż sięga on po papier i czarne pisaki.

Wystawy

1990 CHICAGO – Cafe Lura

1990 SOPOT – Galeria w Dworku Sierakowskich

1990 WARSZAWA – Galeria Expres

1991 TUREK – Cafe Club Galeria

2004 ŁEBA – Miejska Biblioteka Publiczna

2006 GDAŃSK – Galeria NCK

2006 ŁÓDŹ – Manufaktura

2008 GDAŃSK – Galeria Manhattan

2008 GDAŃSK – Biblioteka Suchanino

2008 GDAŃSK – Biblioteka Żabianka

2009 TCZEW – Galeria Centrum Kultury i Sztuki

2009 KOŚCIERZYNA – Galeria Strzelnica

2010 GDAŃSK – Klub Plama

2011 GDAŃSK – Kawiarnia Kamienica

2015 PRZYWIDZ – Gminny Ośrodek Kultury

2016 SOPOT – Sopoteka

2016 TARNOBRZEG – Tarnobrzeski Dom Kultury

2017 OPOLE – Hotel Festiwal

2017 BEŁCHATÓW – Miejska Biblioteka Publiczna

2017 SZCZECIN – Książnica Pomorska

2018 WAŁCZ – Muzeum Ziemi Wałeckiej

2018 PIEKARY ŚLĄSKIE – Miejska Biblioteka Publiczna

2019 SOSNOWIEC – Klub Komin

2022 ŁÓDŹ – Galeria Piotrkowska 17

2022 SOPOT – Sala PFK w Operze Leśnej

2022 PRUDNIK – Galeria Prudnickiego Ośrodka Kultury

2023 WARSZAWA – Galeria Stowarzyszenia Wolnego Słowa

2023 KOŚCIERZYNA – Miejski Dom Kultury

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content