Wielkanocne wsparcie dla Polaków na Ukrainie

Autor:Krystian Fila

3 tony darów wraz z końcem marca wolontariusze Stowarzyszenia Odra-Niemen zabrali ze sobą na pierwszą wyprawę wielkanocnej edycji akcji #RodacyBohaterom. Wyprawa była możliwa dzięki darczyńcom oraz połączonym siłom wolontariuszy z SON Podkarpacie, SON Wielkopolska, Centrali z Wrocławia, Oświęcimia oraz Fundacji „Prawda i Pamięć” im. generała Stanisława Maczka z Mielca. Była to pierwsza wyprawa z wielkanocnym wsparciem dla Polaków na Ukrainie w ramach akcji Rodacy Bohaterom.

Czortków na mapie II RP

Gliniany – obwód lwowski

Na początku naszej pierwszej „Wyprawy Wielkanocnej”, z myślą o naszych Rodakach na Ukrainie, odwiedziliśmy Gliniany i tamtejszą parafię. Proboszczem jest tam ks. Tadeusz Kapuczyński, przyjaciel stowarzyszenia Odra-Niemen. Oprócz paczek żywnościowych dla polskich rodzin, do księdza dotarły meble, środki czystości i sprzęt rehabilitacyjny.

Wielkanocne wsparcie dla Polaków na Ukrainie
Wolontariusze w kościele Ducha Świętego w Czortkowie

Czortków – obwód tarnopolski

Do Czortkowa na Podole Zachodnie naszymi busami docieramy w piątek tuż przed godziną policyjną (bowiem kilka minut przed północą). Na miejscu naszymi gospodyniami jak i przewodniczkami były niezawodne siostry Dominikanki na które można liczyć zawsze i wszędzie 

W Czortkowie posługę mają trzy polskie Dominikanki – siostra Marcelina z Gdańska, Tarzycja z Przeworska na Podkarpaciu i Eugenia z Chełma. Wszystkie udzielają pomocy materialnej i duchowej rodzinom, między innymi polskim, zamieszkałym na tych terenach. Pełnią też posługę w lokalnym kościele, który stał się ostoją polskości. Siostry prowadzą również Oratorium – miejsce, gdzie można otrzymać konkretną radę i pomoc.

Sobota była pracowita w naszym wydaniu. Dzięki siostrom udało się dotrzeć do wielu polskich rodzin i samotnych seniorów mieszkających w małych wsiach pod Czortkowem, a to czego nie zdążyliśmy rozwieźć, zostało u Dominikanek które po weekendzie już samodzielnie zajęły się dostawami.

Udało się również zorganizować spotkanie z miejscową młodzieżą w Sobotniej Szkole Języka Polskiego, którego tematem był „Mundur polski w okresie dwóch Wojen Światowych”.

Podole Zachodnie – Odwiedziny u Polaków

Mościcka w obwodzie lwowskim i powrót do Polski.

Niedziela była niestety już ostatnim dniem naszej wyprawy. W Mościskach tradycyjnie odwiedziliśmy cmentarz na którym spoczywa ponad 100 polskich żołnierzy Września `39. Spędziliśmy tam chwilę na modlitwie oraz pozostawiliśmy biało-czerwone znicze. Następnie pojechaliśmy na obiad do naszego przyjaciela Michała z Lwowskiego oddziału SON Centrum Polskiej Kultury Odra-Niemen-Dniestr po czym udaliśmy się do Polski.

Mościska – miejsce pochówku polskich żołnierzy z września 1939 r.

Jeden naród ponad granicami!

Podziękowania należą się wszystkim uczestnikom wyjazdu ale przede wszystkim naszym Bohaterom – miejscowym Polakom którzy zawsze nas przyjmują jak najbliższą rodzinę! Jesteśmy dumni, że na Ukrainie mamy takich Przyjaciół u których w piersiach biją mocno biało-czerwone serca.

Przekaż 1,5%

Przekaż 1,5% podatku na wsparcie bohaterów i Polaków na Kresach!

Udostępnij artykuł i pomóż nam dotrzeć do osób dla których nasze działania są bliskie sercu KRS: 0000133146

Wielkanocne wsparcie dla Polaków na Ukrainie
Posiłek u Dominikanek z Czortkowa

Wielkanocne wsparcie dla Polaków na Ukrainie
Cmentarz w Mościskach
Wielkanocne wsparcie dla Polaków na Ukrainie
Scroll to Top
Skip to content