Oratorium u Dominikanek w Czortkowie na Podolu Zachodnim

Autor:Katarzyna Kogut

Oratorium u Dominikanek w Czortkowie. Świadectwo pomocy i nadziei w trudnych czasach.

Oratorium u Dominikanek w Czortkowie na Ukrainie, nazwane tak ze względu na swoją wielofunkcyjność jako dom modlitwy i miejsce otwarte dla wszystkich, odgrywa kluczową rolę w życiu społeczności lokalnej.
…dzięki wolontariuszom ze Stowarzyszenia Odra-Niemen paczki żywnościowe oraz z chemią gospodarczą na Boże Narodzenie i Wielkanoc trafiły do domów rodaków w ogarniętej wojną Ukrainie…

Zakończenie roku szkolnego dla uczniów z Oratorium u Dominikanek.

W minionym roku szkolnym 2023/2024, pomimo trudności związanych z wojną w Ukrainie, Sobotnia Szkoła Języka Polskiego prowadzona przez Siostry Dominikanki w sali, która na co dzień służy jako schron, kontynuowała swoją działalność. Zapewniała ona naukę dla około 110 uczniów w różnym wieku. Oprócz szkoły, to świetlica dla młodszych dzieci okazała się istotnym miejscem wsparcia. Dzieci nie tylko otrzymywały tam ciepły posiłek i podwieczorek, ale także uczestniczyły w różnorodnych zajęciach edukacyjnych i rekreacyjnych. Dzieci na świetlice przychodziły od poniedziałku do piątku po zajęciach szkolnych.

Wolontariusze Stowarzyszenia Odra Nieman oraz Siostry Dominikanki z Czortkowa

Nieustannie angażując się w pomoc humanitarną, siostry i wolontariusze Oratorium u Dominikanek w Czortkowie niezwykle ważną rolę odgrywają w dostarczaniu pomocy potrzebującym. Zasilając liczne transporty z darami, docierają z żywnością i chemią gospodarczą do mieszkańców miasta i okolicznych wiosek takich jak: Górna Wygnanka, Przechody, Berdo, Biała, Jagielnica, Szmańkowce, Zalesie. Pomoc również trafia do uchodźców zgromadzonych na terenie Czortkowa oraz ludzi mieszkających na wschodnich terenach Ukrainy gdzie toczą się walki.

Dodatkowo siostry odwiedzają osoby chore i starsze. Nie tylko zanoszą im potrzebne leki i pomoc rzeczową, ale również ofiarują cenne chwile wsparcia emocjonalnego i duchowego.

Dzięki wolontariuszom ze Stowarzyszenia Odra-Niemen paczki żywnościowe oraz z chemią gospodarczą na święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc trafiły do domów rodaków, którymi opiekują się siostry.

Mimo trudności, jakie niesie ze sobą wojna, Oratorium u Dominikanek z Czortkowa pozostaje miejscem nadziei i otwartości, gdzie każdy znajdzie azyl i pomoc. Siostry św. Dominika mieszkające w Czortkowie nieustannie walczą o lepsze jutro. W obliczu przeciwności losu, Oratorium u Dominikanek jest promieniem nadziei i miłości, który rozprasza ciemności wojny i cierpienia, otwierając drzwi każdemu kto do nich zapuka.

Spotkanie Polaków z Czortkowa.
Polka z Czortkowa
Sobotnia szkoła j. polskiego jest jednocześnie schronem
Paczka pamięci dla Polaków z Czortkowa w ramach akcji #RodacyBohaterom
Paczki przygotowywane przez siostry i wolontariuszy dla rodaków z Czortkowa.
Pakowanie busa, który jeździ na wschodnie tereny Ukrainy, gdzie toczą się walki.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content