Spotkanie z prof. Janem Miodkiem

Uczniowie z Polskiej Szkoły im. bł. ks. Władysława Bukowińskiego oraz dzieci ze Stowarzyszenia Polaków „Polonia” w Karagandzie (Kazachstan) za pośrednictwem wideo-rozmowy uczestniczyli w spotkaniu z profesorem nauk humanistycznych Janem Miodkiem i dr Justyną Janus-Konarską. Konferencje zorganizowano w ramach programu „Słownik polsko@polski”, a jego odcinki można oglądać co tydzień w telewizji polskiej od 2009 roku.

Audycja poświęcona jest kulturze języka polskiego i w każdym odcinku wybitny profesor rozmawia o polszczyźnie z widzami z całego świata. Polski językoznawca i gramatyk Jan Miodek, były dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz członek Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk tym razem odpowiadał na pytania młodzieży z Kazachstanu, która pod nadzorem nauczycieli pani Iwony Toczek i pani Elżbiety Ryniak pytali o zagadnienia sprawiające im trudności, a były to m.in.:

– Kiedy używa się czasownika „wiem”, a kiedy „znam”? W języku rosyjskim występuje jedno słowo „знаю” (czytaj: znaju), które realizuje oba znaczenia.

– Czy słowa „dziś” i „dzisiaj” mają to samo znaczenie? Czy można je stosować zamiennie?

– Jak poprawnie zwracać się do nauczycielki: pani Iwona czy pani Iwono?

– Skąd pochodzą w języku polskim nazwy „Ziemia” i „Księżyc”? Czy mają coś wspólnego ze słowami „ziemia” i „ksiądz”?

– Jaką formę należy używać: „liczba ludzi” czy „ilość ludzi” na świecie?

Zobaczenie się wychowanków z lubianym profesorem, który przekazał wiele wartościowych porad i wskazówek, było dla uczniów wspaniałym przeżyciem, a na pamiątkę otrzymali książkę wraz z dedykacją. Odcinki z udziałem podopiecznych dostępne są na stronie TVP VOD (odc. 588 i 595).

Źródło: https://www.facebook.com/polacy.kz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content