Kolejny Przystanek Historia w Budapeszcie. Wydarzenie miało na celu nie tylko wzmocnienie więzi z Polonią. Ale również podkreślenie roli, jaką odgrywa historia Polski w kształtowaniu tożsamości narodowej, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń. W zajęciach uczestniczyli członkowie Ogólnokrajowej Uzupełniającej Polskiej Szkoły i Przedszkola na Węgrzech oraz Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Budapeszcie.
O projekcie
Przystanki Historia za granicą są czymś więcej niż tylko miejscem spotkań. To punkty na mapie świata, gdzie Polacy mogą się spotkać i poczuć wspólną historię, wartości i więź z Ojczyzną. W zagranicznych Przystankach Historia edukatorzy, naukowcy i archiwiści przedstawiają podczas warsztatów, wykładów, zajęć i spotkań najnowsze ustalenia i najważniejsze działania IPN. Edukatorzy poprzez nowoczesne metody nauczania i atrakcyjne materiały edukacyjne prowadzą zajęcia dla dzieci w polskich placówkach, a także szkolą nauczycieli. Obecnie aktywnie przystanki historia działają w: Wilnie, Dyneburgu, Grodnie, Żytomierzu, Lwowie, na Zaolziu, Brukseli, Londynie, Chicago i Nowym Jorku. W wersji online odbywają się spotkania w Niemczech i Irlandii.
Przystanek Historia w Budapeszcie
Tym razem szczególny nacisk położono na przypomnienie wkładu naszego kraju w walkę o wolność i niepodległość. Zarówno w kontekście lokalnym, jak i międzynarodowym. Była to także okazja do promowania dialogu międzypokoleniowego, który pozwala przekazywać wartości patriotyczne i dumę z dziedzictwa kulturowego, umacniając poczucie wspólnoty wśród Polaków mieszkających za granicą.
Marika Lis (Edukator Centralnego Przystanku Historia) przybliżyła najmłodszym uczniom losy psa Ciapka, maskotki Dywizjonu 305. Przedstawiła zmagania polskich lotników walczących u boku zachodnich aliantów. Historia Ciapka ukazuje również, jaką rolę odegrali Polacy w wysiłku wojennym w czasie II wojny światowej. Starsze grupy poznały historię „Ojców Niepodległości”, twórców suwerennej Polski.
Piotr Ceglarski z Biura Przystanków Historia zaprezentował starszym grupom grę „Lotnicy – wojna w przestworzach”, czyli gamingowy projekt edukacyjny. Akcja dzieje się podczas II wojny światowej. Dzięki technologii VR uczniowie mogli zetknąć się z zupełnie unikalnymi doświadczeniami, które pozwalają przenieść się w czasie i bezpośrednio zetknąć z przeszłością.
Był to też czas na rozmowy dotyczące dalszej współpracy w ramach Przystanku Historia w Budapeszcie z Instytutem Polskim oraz w Domu Polskim, Stowarzyszeniu Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha w Budapeszcie.
Źródło: Fb Szkoła Polska przy Ambasadzie RP w Budapeszcie