Przedstawiciele Studenckiego Klubu Polskiego z ukraińskiego Żytomierza gościli w Warszawie

30 września przedstawiciele Studenckiego Klubu Polskiego z ukraińskiego Żytomierza gościli w Warszawie. Podczas wizyty mieli okazję do odwiedzenia Cmentarza Powązkowskiego. Podczas spaceru po nekropoli mieli możliwość zapalenia świeczek na nagrobkach polskich bohaterów. W ten sposób mogli nie tylko pokazać, że pamiętają o zmarłych, ale także zapoznać się z ich historią.

Pełną relację z wyjazdu możemy przeczytać na oficjalnej stronie internetowej Studenckiego Klubu Polskiego:

„Dzisiaj, 30.09, mieliśmy możliwość zwiedzieć zabytek, pamiątkę historyczną i jedną z warszawskich atrakcji turystycznych, Cmentarz Powązkowski, który został założony w roku 1790.

Spacerując po cmentarzy, zatrzymywaliśmy się przy starych nagrobkach, słuchając niesamowitych historii związanych z osobami, tam pochowanymi. M.in. spędziliśmy chwile czasu przy nagrobkach rodziców Fryderyka Chopina, Moniuszki, fundatora Cmentarza i Kościoła Powązkowskiego M. Szymanowskiego, grobowcu rodziny Laureatki Nobla z fizyki i chemii Marii Skłodowskiej-Curie, grobu poety, dramaturga Zbigniewa Herberta, grobowca znanej rodziny Giedrojć. Przy jednym pochowaniu zatrzymaliśmy dłużej, ponieważ to miejsce, gdzie znalazł swój spoczynek Bohater, który zginą podczas wojny w Ukrainie w ubiegły roku. Krótki napis, a ile mieści bólu: „Daniel Sztyber. Odszedł bohatersko w wieku 35 lat.” Dziękujemy za obronę Ukrainy. Cześć i chwała Jego pamięci!

Dziękujemy wszystkim zainteresowanym, członkom naszej organizacji, członkom Domu Polonii na Wschodzie na czele z Pani Prezes Tamara Rodenko. Z całego serca dziękujemy Zarządu Fundacji Stare Powązki za wycieczkę i przybliżenie nam historii tej nekropolii. Dziękujemy naszemu przewodnikowi panu Zbigniewu Bielkowiczowi, za miłą atmosferę, zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc, poznaliśmy dużo niesamowitych historii.”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content