,,Gazetka szkolna” promującą projekt edukacyjny ,,Na tropie Wiosny”

Projekt Edukacyjny ,,Na tropie wiosny”

Patriotyzm tak państwowy jak i lokalny jest bardzo ważnym elementem wychowywania młodzieży. Miłości do swej ziemi można nauczyć się na wiele sposobów. Jednym z nich jest pokazywanie najmłodszym jej naturalnego uroku. Wiosna – pora roku, w której przyroda budzi się do życia jest wyjątkowym okresem w roku. Wtedy, gdy wszystko wokół nas rozkwita i pięknieje każdego dnia można ukazać urokliwość swojej małej ojczyzny w pełnej krasie. Dobrym przykładem takich działań jest inicjatywa podjęta w Gimnazjum imienia Juliusza Słowackiego w Bezdanach. Przez ponad miesiąc w ramach różnych aktywności najmłodsi uczniowie mogli zaznajomić się z przyrodą swojej małej ojczyzny. W relacji ze szkoły możemy przeczytać:

„Od 25 marca do 30 kwietnia w naszym gimnazjum był realizowany projekt pt. „Na tropie wiosny“. Miał on na celu zainteresowanie dzieci światem przyrody i poprzez poznawanie go, dostrzeganie jego piękna; nabywanie opiekuńczego stosunku do świata roślin i zwierząt; kształtowanie mądrego i umiejętnego współżycia człowieka z przyrodą.

W projekcie wzięli udział uczniowie klas 1-4 oraz grupy przygotowawczej wraz z wychowawczyniami. Uczniowie mieli do wykonania następujące zadania: empiryczne poszukiwanie oznak wiosny, wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej wybrany zwiastun wiosny, udział w konkursie kulinarnym „Jem zdrowo i kolorowo” – przygotowanie ze świeżych warzyw i owoców zdrowych sałatek oraz udział w akcji „Zielono mi”, która polegała na tym, żeby wszyscy uczniowie w dniu podsumowania projektu mieli na sobie coś zielonego.

Kwiaty posadzone przez uczniów

W ramach realizacji projektu uczniowie zasadzili w klasowym kąciku przyrodniczym szczypiorek, sieli kwiatki. W ciągu trwania projektu prowadzili obserwację „ogródka“, doglądali go, wyciągali wnioski. Odbywaliśmy wspólne spacery do pobliskiego lasu, po okolicach Bezdan, gdzie szukaliśmy oznak wiosny, robiliśmy zdjęcia. Do zbierania zdjęć budzącej się przyrody przyłączyli się też rodzice, za co niezmiernie jestem im wdzięczna.

Prace plastyczne przedstawiające tę piękną porę roku, które wykonały dzieci grupy przygotowawczej oraz zdjęcia zebranych oznak wiosny, zostały zaprezentowane na wspólnej wystawie szkolnej i cieszyły oko każdego. Ze zdjęć został nagrany również filmik, który obejrzeliśmy podczas podsumowania projektu. Uwieńczeniem naszego tegorocznego projektu była piosenka pt. „Maszeruje wiosna“, którą zaśpiewaliśmy wspólnie na znak przyjścia Pani Wiosny.

Prace uczniów obrazujące wiosnę

Cel danego projektu został osiągnięty – uczniowie poznali świat przyrody, dostrzegli jego piękno; zrozumieli, że muszą umiejętnie i mądrze współżyć z przyrodą. Mam nadzieję, że realizację danego projektu będziemy też kontynuować i w kolejnych latach.

                                                                         Koordynator projektu Iwona Szymak”

Źródło: https://www.slovackio.vilniausr.lm.lt/?lang=pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content