Pogrzeb Bohatera

Na wieczną wartę w wieku 101 lat odszedł urodzony we Lwowie płk. Otton Hulacki. W dniu 15 listopada odbył się pogrzeb w kościele Św Tomasza z Canterbury w Cowes na Wyspie Wight.

Urodzony 2 stycznia 1922 roku we Lwowie, płk. Otton Hulacki już w młodym wieku zaangażował się społecznie. Jego pierwszą pracą było rozpowszechnianie znaczków na rzecz funduszu Ligi Morskiej i Kolonialnej oraz Ligi Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwgazowej. W czasach młodości, śmierć gen. Józefa Piłsudskiego była dla niego strasznym ciosem, który skłonił go do wstąpienia do „Orląt” – organizacji działającej przy Związku Strzeleckim we Lwowie.

Mimo młodego wieku, Otton został instruktorem w „Orlętach”. Po wybuchu wojny i wkroczeniu Sowietów do Lwowa w 1939 roku, został zaprzysiężony na Członka Służby Zwycięstwu Polski. Rok 1941 obfitował w tragiczne wydarzenia w życiu jego rodziny, w tym aresztowanie ojca przez NKWD. Sam Otton kilka dni później również został aresztowany i wraz z rodziną wywieziony w bydlęcych wagonach do Kazachstanu. Z ojcem spotkali się ponownie nad morzem Aralskim.

W 1941 roku Otton wstąpił do Armii Polskiej na Wschodzie pod dowództwem gen. Andersa. Po ewakuacji ze Związku Sowieckiego zdaje maturę, a następnie w 1944 r. zostaje przeniesiony do 2. Warszawskiej Brygady Pancernej 2. Korpusu Polskiego. W jej składzie walczył między innymi o Monte Cassino, Bolonię, Ankonę. Po wojnie pozostał w Wielkiej Brytanii, unikając powrotu do komunistycznej Polski. Za swoje zasługi był wielokrotnie odznaczany i aktywnie działał na rzecz polonijnych wartości.

„Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Polskich Weteranów SPPW – poczet sztandarowy Tomasz J. Kaźmierski, Katarzyna Chrabaszcz i Krysia Jenvey – pożegnali Przyjaciela-Weterana-Bohatera śp. płk. Ottona Hulackiego. Poprzez modlitwę i udział w uroczystościach pogrzebowych oddaliśmy należyty hołd naszemu członkowi podczas uroczystości pogrzebowej w dniu 15 listopada w kościele Św. Tomasza z Canterbury w Cowes na Wyspie Wight.

Oprócz rodziny udział wzięli przyjaciele śp. płk. Ottona Hulackiego oraz przedstawiciele  zaprzyjaźnionych organizacji: 307 Squadron Project, przedstawiciele Błyskawicy z Gdyni, The Friends of Blyskawica Society, Polska Sobotnia Szkoła im. Powstańców Listopadowych w Portsmouth, przedstawiciele Ambasady, Posku w Londynie reprezentowanego przez Sylwię Kosiec oraz British Poles. Oddaliśmy hołd żołnierzowi gen. Andersa walczącemu na froncie włoskim – pod Monte Cassino, w Bolonii i Ankonie.

Odszedłeś na wieczną wartę i zasłużony odpoczynek. R.I.P 🌹🇵🇱🌹 Dziękujemy 307 Squadron Projekt-Paulina Majewska za zdjęcia!”

Źródło: https://www.facebook.com

Uroczystości pogrzebowe płk. Ottona Hulackiego
Poczet sztandarowy wystawiony przez Stowarzyszenia Przyjaciół Polskich Weteranów Southampton

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content