Pochówek szczątków Jana Kwapińskiego

Autor:Marlena Bodo

Wicepremier Jan Kwapiński powrócił do kraju, gdzie spoczął na Powązkach

15 grudnia 2023 r. miał miejsce symboliczny powrót jednego z najwybitniejszych synów polskiej historii – Jana Kwapińskiego, wicepremiera rządu RP na Uchodźstwie, ministra przemysłu i handlu oraz ostatniego prezydenta Łodzi w II Rzeczypospolitej. Uroczystości pogrzebowe miały charakter państwowy. Wicepremier J. Kwapiński spoczął w Alei Zasłużonych na Starych Powązkach. Podczas uroczystości pochówkowych, Polacy oddali hołd temu niezłomnemu bohaterowi, który swoim życiem zapisał się w kartach polskiej niepodległości.

Od więzienia po katorgę, czyli losy Jana Kwapińskiego w służbie Polsce

Jan Kwapiński, urodzony w 1885 r. w Warszawie, jako Piotr Edmund Chałupka, wypełnił swe życie służbą dla Ojczyzny. Od lat młodzieńczych związany był z Polską Partią Socjalistyczną. Był również aktywnym uczestnikiem walki o prawa i niepodległość Polski. Jego aresztowanie przez Rosjan w 1907 r. za działalność rewolucyjną stało się jednym z epizodów w dramatycznym życiorysie bohatera. To właśnie podczas uwięzienia w Cytadeli Warszawskiej, po raz pierwszy posłużył się pseudonimem „Jan Kwapiński”. Po 9-letnim zesłaniu do guberni orłowskiej, Jan Kwapiński powrócił do kraju dopiero w 1918 r. Lata 1922-1930 to czas, kiedy był reprezentantem Polskiej Partii Socjalistycznej w Sejmie RP, a następnie piastował stanowisko prezydenta miasta Łodzi w 1939 r.

Emigracja i służba dla Polski

Po agresji niemieckiej na Polskę, Jan Kwapiński wraz z rodziną został deportowany do Jakucji, a następnie trafił do więzienia NKWD w Ałdanie. Dzięki układowi Sikorski-Majski przedostał się do Londynu, gdzie podjął służbę dla Polski, m.in. jako minister przemysłu i handlu. Został jedną z czołowych postaci rządu gen. Władysława Sikorskiego podczas II wojny światowej.

Powrót do kraju

15 grudnia 2023 r. stał się dniem symbolicznego powrotu Jana Kwapińskiego do Ojczyzny. Msza święta żałobna odbyła się w Kościele pw. św. Karola Boromeusza w Warszawie, a po niej prochy Jana Kwapińskiego, jego małżonki Anny Kwapińskiej i córki Aldony Woroncow, spoczęły w Alei Zasłużonych na Starych Powązkach. Wydarzenie. to było otwarte dla wszystkich zainteresowanych, dzięki czemu stało się okazją do oddania hołdu temu wyjątkowemu Polakowi, którego życie było nieustającą służbą dla Polski.

Duma narodu

Wydarzenie to było rezultatem współpracy Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. To nie tylko pogrzeb bohatera, ale i moment refleksji nad naszą historią, walką o wolność i ceną, jaką wielcy patrioci płacili za niepodległość. Polska witająca Jana Kwapińskiego z otwartymi ramionami to również Polska dumna ze swoich bohaterów, gotowa uczcić ich pamięć na najważniejszych dla narodu miejscach.

Nagrobek Jana Kwapińskiego – fot. Wikipedia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content