Paryż na biało-czerwono – obchody 3 Maja we Francji

Autor:Marlena Bodo

Dnia 3 maja 2024 r. polska społeczność we Francji oraz liczni francuscy przyjaciele Polski zgromadzili się w historycznym sercu Paryża, by uroczyście świętować 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W kraju, który jest kolebką własnych rewolucyjnych ideałów, francuskie władze i mieszkańcy wykazali niezwykłą otwartość na uczczenie rocznicy uchwalenia polskiego aktu prawnego, co świadczy o głębokich relacjach łączących oba narody.

W duchu patriotyzmu i europejskiej wspólnoty

Tegoroczne obchody Święta Narodowego Konstytucji 3 Maja we Francji nabrały szczególnego znaczenia z okazji 20-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Rozległa wspólnota Polaków mieszkających we Francji zjednoczyła się, by uczcić te dwa znaczące momenty w historii, manifestując jednocześnie trwałość więzi międzynarodowych i pamięć o historii.

Seria uroczystości zorganizowanych przez polską społeczność i instytucje dyplomatyczne we Francji dowodzi wagę tych obchodów i ukazuje aktywność Polaków poza granicami kraju.

Lyon świętuje z pompą, a Tuluza łączy pokolenia

Lyon – miasto znane z historycznych powiązań z Polską, stało się areną ważnych wydarzeń upamiętniających majową Konstytucję. W reprezentacyjnej siedzibie Regionu Owernia-Rodan-Alpy – dzięki współpracy Konsulatu Generalnego RP w Lyonie i władz lokalnych – odbyły się uroczystości, w których uczestniczyli, m.in. przedstawiciele władz, korpusu konsularnego oraz licznie zgromadzona Polonia.

Szczególnym momentem było wręczenie Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasług RP Henriemu Stanislasowi Ratajczakowi, postaci niezwykle ważnej dla francuskiego środowiska polonijnego. Rehabilitacja i uhonorowanie jego osoby pośmiertnie przez Prezydenta RP staje się symbolem wdzięczności za wkład w umacnianie polsko-francuskich związków. Pamięć o zasłużonym Polaku podtrzymała rodzina, odbierając odznaczenie w imieniu Henriego.

Tuluza jako miejsce spotkań polskiej Emigracji w południowej Francji również wyrazi solidarność z polskim dziedzictwem kulturowym i historycznym. Tu Mszą Świętą w kościele św. Andrzeja uczczono pamięć ofiar i złożono hołd konstytucyjnemu dorobkowi Polski.

Paryż pamięta

Święto Konstytucji 3 Maja we Francji rozbrzmiewa wieloma głosami – odznaczającymi się oddechem historii, pamięcią o niedawnych osiągnięciach i nadzieją na przyszłość, która zawdzięcza swój fundament budulec przeszłości. Pomimo rzeczywistych odległości, których nie da się zmierzyć kilometrami, Polacy we Francji potwierdzają, że serca pozostają blisko Polski, a europejska integracja tylko pogłębia to poczucie bliskości.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content