26 listopada w Borysławiu odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie odnowionego pomnika Adama Mickiewicza. Renowacja pomnika odbyła się dzięki inicjatywie Regionalnego Towarzystwa Kultury Polskiej Borysławia i przeprowadzona przez Instytut Polonika we współpracy z władzami miasta.
Popiersie Adama Mickiewicza w Borysławiu zostało odsłonięte 125 lat temu, w 100. rocznicę urodzin pisarza. Pomnik został wykonany z brązu i sfinansowany przez pracowników przemysłu naftowego i ozokerytowego w Borysławiu. Pierwotnie popiersie poety stało na dziedzińcu miejskiej szkoły żeńskiej, której patronem był Adam Mickiewicz. Z czasem placówka zamieniła się w ruiny. W drugiej połowie XX wieku szkołę rozebrano, a popiersie zostało przeniesione do centralnej części Borysławskiego Miejskiego Parku Kultury i Odpoczynku, gdzie znajduje się do dziś.
Popiersie zostało oczyszczone z powłok farby, naprawione i zabezpieczone mikrowoskiem. Powstał też nowy kamienny postument, odtworzony zgodnie ze zdjęciem z 1939 roku. Dookoła pomnika został też zagospodarowany skwer.
W dzisiejszych uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP we Lwowie na czele z Panią Konsul Anną Grzybowską, władze miasta Borysławia, zastępca szefa Administracji Wojskowej rejonu drohobyckiego p. Oleh Pyłypciw, duchowieństwo, przedstawiciele polskich organizacji: Centrum Polskiej Kultury „Odra-Niemen-Dniestr”, SO „Regionalne towarzystwo kultury polskiej Ziemi Drohobyckiej”, Polskie Kulturalno- Oświatowe towarzystwo „Zgoda” m. Borysław, nauczyciele i uczniowie Polskiej Sobotniej Szkoły w Borysławiu oraz Regionalne Towarzystwo Kultury Polskiej Borysławia.
Uroczystości rozpoczęły się od modlitwy i poświęcenia pomnika, którego dokonał ojciec wikariusz Wojciech Kobyliński z kościoła św. Barbary w Borysławiu. Następnie odbyło się składanie kwiatów pod odnowionym pomnikiem.
Podczas uroczystości były recytowane wiersze poety przez ucznia polskiej sobotniej szkoły w Borysławiu, członka Centrum Polskiej Kultury „Odra-Niemen-Dniestr” Dominika Owsiuka. Zabrzmiały także utwory muzyczne wykonane przez zespół „Borysławiacy”, a na zakończenie uroczystości był zaśpiewany duchowny hymn wykonany przez wykładowców Borysławskiej dziecięcej szkoły artystycznej.
Takiego rodzaju inicjatywy są bardzo ważne w życiu kulturowym obu narodów, zwłaszcza, że są realizowane w tak trudnym czasie dla Ukrainy.