Odeszła Jarosława Pawluk

Kilka dni tem dotarła do nas smutna wiadomość z Ukrainy. 22 października zmarła Jarosława Pawluk – poetka, nauczycielka polskiego oraz działaczka społeczna. Pani Jarosława była osobą powszechnie lubianą, która przez wiele lat zrobiła ogrom dobrego dla polskiej społeczności na Ukrainie.

Bliżej Panią Jarosławę możemy poznać czytając artykuł na stronie internetowej Studenckiego Klubu Polskiego w Żytomierzu:

„Dnia 22 października 2023 roku odeszła do Domu Ojca nasza znana rodaczka Jarosława Pawluk – poetka, nauczycielka języka polskiego, działaczka społeczna.

Pani Jarosława Pawluk urodziła się 5 czerwca 1932 roku w Brodach na Lwowszczyźnie w rodzinie polsko-ukraińskiej. W roku 1944 ona okazała się w Niemczech, gdzie spędziły pełne cierpienia trudny czas. O swym przybywaniu w niemieckiej rodzinie pani Jarosława zawsze wspominała z bólem, ale właśnie te cierpienia zrobiły ją wytrwałą do trudności, twardą w swych decyzjach i postępowaniach. Po powrocie na ziemię ojczystą niemal cierpiała rodzina i od władz sowieckich za wiarę i przekonania patriotyczne.

Wykształcenie Jarosława Pawluk zdobyła w Lwowskiem Instytucie Pedagogicznym. W latach 70. przyjechał pracować na Żytomierszczyznę do Lubara. Pracowała jako dziennikarka, a także zarabiała na utrzymanie nieletniego dziecka nauczycielstwem.

Od lat 90 pani Jarosława aktywnie włączyła się do działalności społecznej na rzecz odrodzenia polskości – stała na czele Lubarskiego oddziału Związku Polaków na Ukrainie. Również pracowała nauczycielką języka polskiego w Lubarze i wsi Filińce.

Największą pasją pani Jarosławy Pawluk od lat była poezja. Na co dzień walcząc z ciężką chorobą ona zawsze gorliwie pracowała i nie rzucała twórczości. Nawet w ostanie miesięcy życia, już unieruchomiona (w 2022 roku straciła nogi) pisała wiersze.

Jej praca zaowocowała dziesiątkami wydanych zbiórek poetyckich, tłumaczeń i pamiętników. Tematyka utworów Pawluk odzwierciedlała tragedię jej losu jak zarówno i tragedie losu jej narodu. Ostatnia jej zbiórka była poświęcona bohaterom, którzy bronią Ukrainie przed agresją rosyjską.”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content