Stowarzyszenie Przyjaciół Polskich Weteranów w Southampton

Oddali hołd bohaterom ORP Błyskawica

Autor:Anna Kuleszewicz-Toborek

Przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Polskich Weteranów SPPW w Southampton 6 maja 2024 roku oddali hołd bohaterom ORP Błyskawica. Wydarzenie zostało zorganizowane z okazji 82. rocznicy obrony wyspy Cowes oraz wyspy East Cowes przez polski niszczyciel.

Prezes SPPW Southampton pani Krystyna Jenvey

ORP Błyskawica to polski niszczyciel (kontrtorpedowiec), który został wprowadzony do służby w Marynarce Wojennej II RP w 1937 r. Był jednym dwóch zbudowanych okrętów typu „Grom”. Przez cały okres II wojny światowej uczestniczył w intensywnych walkach, operując na Atlantyku, Morzu Północnym oraz Morzu Śródziemnym. Jedną ze stoczonych bitew była obrona wysp Cowes oraz East Cowes, która miała miejsce w nocy z 4 na 5 maja 1942 r. Załoga Błyskawicy przebywała wówczas w stoczni w Cowes w ramach prac remontowych. W nocy rozpoczął się atak Luftwaffe, który został odparty przez polską załogę (decyzja o udziału w walkach została podjęta spontanicznie przez komandora Wojciecha Franckiego). W nalotach zginęło około 70 osób, wyspy nie zostały jednak zdobyte przez nazistów.

Poczty sztandarowe SPPW w Southampton i Polskiej Szkoły im. F. Chopina w Southampton

Corocznie na wyspie Cowes odbywają się uroczystości upamiętniające bohaterską obronę wyspy, co w dużej mierze jest zasługą stowarzyszenia Friends of The ORP Błyskawica Society.

Źródło: https://www.facebook.com/sppwsouthampton/posts/pfbid0Gz16MkoCq8XX3jbbAJJyWXx4KxmcVhLt5JRnwsg489D5MSmaNwoHBVbx1MrzjqMZl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content