Obchody 11 listopada we Lwowie

Autor:Krystyna Frołowa
Obchody Narodowego Święta Niepodległości we Lwowie rozpoczęły się o 10 godzinie od mszy św. w Katedrze Lwowskiej, gdzie licznie się zgromadzili Polacy mieszkający we Lwowie, przedstawiciele polskich organizacji ze Lwowa oraz obwodu lwowskiego, a także przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP we Lwowie na czele z Konsul Generalną Elizą Dzwonkiewicz. Mszy świętej przewodniczył Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki.

Następnie wszyscy obecni na liturgii udali się na Cmentarz Obrońców Lwowa, gdzie zgromadzeni, dołączając do akcji „Niepodległa do hymnu”, odśpiewali w samo południe hymn Polski. Po czym odbyło się składanie kwiatów, wieńców oraz zniczy przy Pomniku Chwały. Podczas składania kwiatów zabrzmiał alarm przeciwlotniczy, który trwał ponad trzy godziny.

– Ta syrena, którą słyszymy dzisiaj, przypomina nam, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze – powiedziała konsul generalna Eliza Dzwonkiewicz podczas obchodów 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Po składaniu kwiatów modlitwę za zmarłych odmówił franciszkanin ojciec Paweł Odój. Pamięć o zmarłych zgromadzeni uczcili także minutą ciszy, po czym wszyscy już tradycyjnie zaśpiewali „Rotę”.

Część dalsza obchodów Święta Niepodległości odbywała się w Pałacu Potockich. Wśród zaproszonych gości byli prezesi polskich organizacji, duchowieństwo, przedstawiciele władzy miejscowej oraz wojskowej administracji. Wśród zaproszonych gości była także Hanna Suchocka, prezes Rady Ministrów w latach 1992–1993, przedstawiciel MSZ Ukrainy we Lwowie Andrij Hruszko i dyrektor Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuk Pięknych im. Borysa Woźnickiego, Taras Woźniak.

Uroczystości rozpoczęły się od wspólnego odśpiewania hymnów państwowych Polski i Ukrainy. Następnie dla uczestników, w wykonaniu pracowników KG RP we Lwowie, były przedstawione pieśni legionowe, w tym pieśń „My pierwsza brygada”. Po występie na wszystkich czekał poczęstunek, po którym uczestnicy udali się na wystawę obrazów Jacka Malczewskiego, która była przedstawiona w pokojach Pałacu Potockich.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content