Muzeum pod gołym niebem w Paryżu. Tam spotkasz wielkich Polaków

Grób Fryderyka Chopina na Père-Lachaise to najczęściej odwiedzane przez Polaków miejsce cmentarza. Fot. Maciej Rajfur

Autor:Maciej Rajfur

Paryska nekropolia Père-Lachaise to miejsce pochówku ponad 600 Polaków. Leżą tam wybitni nasi rodacy różnych epok. Cmentarz to jeden z obowiązkowych punktów zwiedzania Paryża, również dla polskich turystów.

Cmentarz Père-Lachaise to największa i zarazem najpiękniejsza nekropolia miejska w Paryżu. Szacuje się, że obecnie leży tam ok. miliona osób, a całość zawiera 100 tys. grobów. Pochowani zostali tam słynni Francuzi jak np. Jean La Fontanie, Molier, Oscar Wilde, Edith Piaf, czy Eugene Delacroix.

Père-Lachaise skrywa prochy wielu Polaków (ponad 600), choćby ze względu na fakt Wielkiej Emigracji. Paryż od dziesiątek, a nawet setek lat był miastem-azylem dla wielu naszych rodaków, a także miejscem do życia. Współcześnie mówi się o nawet społeczności polskiej wielkości 200 tys. osób.

Wróćmy do słynnego i zabytkowego cmentarza, na którym znajdziemy nie tylko wielkie nazwiska, ale i dzieła sztuki. Wielu nazywa to miejsce na wschodzie Paryża muzeum pod gołym niebem.

Kto z wielkich Polaków tam spoczął?

Z pewnością najsłynniejszym i najczęściej odwiedzanym grobem polskim jest ten należący do Fryderyka Chopina, wybitnego kompozytora.

Często odwiedzana jest również mogiła pisarki z XIX wieku – Klementyny Hoffmanowej.  Z kolei obok słynnego pisarza – Honoriusza Balzaca spoczywa jego żona, Polka i szlachcianka, Ewelina Hańska.

Z pewnością wybitną postacią, pochowaną na Père-Lachaise jest generał Józef Wysocki, uczestnik dwóch polskich powstań narodowych i powstania węgierskiego.

W temacie militarnym warto zajrzeć na groby dowódców Komuny Paryskiej – Walerego Wróblewskiego, Jarosława Dąbrowskiego i Augusta Okołowicza.

Na Père-Lachaise spoczywa zacna rodzina Gałęzowskich, m.in.  Józef Gałęzowski, prezes Muzeum Polskiego w Rapperswilu i Seweryn, prezes Rady Szkoły Polskiej w Paryżu oraz członek Rządu Narodowego w powstaniu styczniowym. Ciekawy jest jego nagrobek z wyrzeźbionym w marmurze aniołem autorstwa Cypriana Godebskiego.

Kogo jeszcze spotkamy na tym cmentarzu?

•        Adam Prażmowski – pierwszy polski astrofizyk, najwybitniejszy polski astronom XIX wieku,

•        Maria Walewska (na cmentarzu znajduje się serce hrabiny) – kochanka cesarza Napoleona Bonapartego,

•        Miłosz Magin – polski kompozytor, od 1960 przebywał na stałe we Francji.

•        Kazimierz Skarżyński – generał brygady powstania listopadowego,

•        Ludwik Nabielak – belwederczyk, działacz polityczny, poeta, krytyk literacki, historyk, inżynier górnictwa,

•        Jan Komarzewski – generał-lejtnant, szef kancelarii wojskowej króla Stanisława Augusta,

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content