Polonia-kanadyjska

Miesiąc Polskiego Dziedzictwa w Kanadzie

Autor:Marlena Bodo

Miesiąc maj, obfitujący w wydarzenia kulturalne, edukacyjne i społeczne, ma na celu promowanie polskiej kultury, języka oraz dzielenie się dziedzictwem z szeroką publicznością. Maj 2024 r. w Kanadzie upływa pod znakiem bieli i czerwoni oraz świątecznych polonezów. W całym kraju odbywają się wydarzenia z okazji Miesiąca Polskiego Dziedzictwa. Społeczność polska, licząca ponad milion osób, świętuje swoją obecność i wpływ na kanadyjskie społeczeństwo.

Podwaliny wydarzenia kulturowego… 1-3 maja 2024 r.

Miesiąc Polskiego Dziedzictwa to wydarzenie ustanowione w 2021 r. przez parlament Ontario. Ma ono na celu uczczenie i rozpowszechnienie wiedzy o bogatej kulturze oraz historii Polaków i ich znaczenia dla kanadyjskiej mozaiki kulturowej.

Ontario, dom dla ponad pół miliona osób polskiego pochodzenia, corocznie w maju zmienia się w arenę obchodów święta historii i tradycji Polski. Polska diaspora, integralna część kanadyjskiego społeczeństwa, zaprasza mieszkańców Ontario do wspólnej celebracji. Tak jest również w 2024 r. W tym roku jednym z najważniejszych punktów programu jest podniesienie polskiej flagi w wielu miastach kanadyjskich, w tym przed budynkiem ratusza w Windsor. Jest to symboliczny gest pokazujący szacunek i uznawanie wkładu Polaków w lojalne uczestnictwo w życiu społeczności kanadyjskiej.

Bardzo ważnym wydarzeniem w kalendarium obchodów jest również 2 maja 2024 r. – Dzień Flagi RP i Dzień Polonii. Pierwszy raz w historii, flaga Polski została podniesiona przed Izbą Gmin. Wydarzenie to miało wyjątkową oprawę, w tym przedstawienie taneczno-muzyczne w ramach upowszechniania kultury polskiej.

Najważniejszym momentem dla Polaków jest święto Konstytucji 3 Maja, obchodzone w tym roku m.in. w Windsor, gdzie o godzinie 11:00 odbyło się uroczyste wciągnięcie flagi przed Orangeville Town Hall, a także otwarcie specjalnej wystawy dedykowanej tej historycznej dacie.

Polonia w Kanadzie
Autor: Gpski, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

Promocja kultury i tradycji

To wyjątkowy czas, w którym wspólne dziedzictwo wychodzi na pierwszy plan. Rytm polskiej muzyki, smak pierogów i gościnność spotkań będą towarzyszyć Kanadyjczykom przez cały miesiąc. Miesiąc Polskiego Dziedzictwa to także okazja, by przypomnieć o znaczących postaciach polskiego pochodzenia, które przyczyniły się do rozwoju Kanady.

W tym roku organizowane będą również koncerty, msze święte, turnieje sportowe oraz inne wydarzenia kulturalne, w tym Polonijny Turniej Wędkarski w Windsor. Nie zapomniano także o wydarzeniach patriotycznych, jak msza za zmarłych polskich żołnierzy z okazji 80. Rocznicy Bitwy o Monte Cassino, co przypomina o historycznych dokonaniach oraz poświęceniu Polaków walczących o wolność.

Dumą napawa fakt, że w ramach Miesiąca Polskiego Dziedzictwa, przez cały maj, lokalne biblioteki publiczne w Windsor zaprezentują „Polską półkę” – wystawy książek opowiadających o polskiej historii, literaturze i sztuce. Kulminacyjnym punktem będą uroczystości zakończenia miesiąca, podczas których odbędzie się koncert muzyki Fryderyka Chopina, świadczący o nieustającym wpływie polskiej kultury na światową scenę artystyczną.

Wielokulturowość filarem kanadyjskiego społeczeństwa

Obchody Miesiąca Polskiego Dziedzictwa są dowodem na to, jak wielokulturowość stanowi filar kanadyjskiego społeczeństwa. To czas refleksji i świętowania, który przybliża nie tylko historię i tradycje Polski, ale pokazuje również, jak bardzo Polonia stała się nieodzowną częścią kanadyjskiego tkanki kulturowej. Wszystkich mieszkańców Ontario zaprasza się do udziału w wydarzeniach, z radością dzieląc się z nimi elementami bogactwa polskiego dziedzictwa.

Pomnik katyński w Toronto
Pomnik katyński w Toronto
Autor: Alex LaneyAlaney2k, CC BY 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by/3.0

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content