Lincolnshire świętuje historię polskich lotników, czyli jak doszło do otwarcia unikatowego muzeum

Autor:Marlena Bodo
Spitfire Mk IX MK356w hangarze upamiętniającym bitwę o Anglię
Spitfire Mk IX MK356 w hangarze upamiętniającym bitwę o Anglię
Autor: Dave Hitchborne / BBMF RAF Coningsby (CY), Coningsby

W malowniczym hrabstwie Lincolnshire, uznawanym za „hrabstwo bombowców” w czasach II wojny światowej, 20 kwietnia 2024 r. doszło do otwarcia pierwszego muzeum w Wielkiej Brytanii dedykowanego historii polskich lotników. To owoc niemal piętnastu lat pracy pasjonatów historii, którzy przekształcili zaniedbaną bazę RAF Ingham w miejsce celebracji polskiego wkładu w zwycięstwo nad nazizmem.

Świadectwo odwagi i walki z nazizmem

Muzeum polskich lotników w Wielkiej Brytanii przechowuje ponad sto eksponatów, w tym zdjęcia, mapy, ordery oraz dzienniki. Każdy przedmiot opowiada o bohaterstwie ludzi, którzy walcząc o wolność swojej ojczyzny, znaleźli się tysiące kilometrów od domu. To tutaj stacjonowało wiele dywizjonów, w tym trzy polskie dywizjony bombowe – 300, 301 i 305. W dawnej bazie RAF Ingham, gdzie kiedyś stacjonowały polskie dywizjony bombowe, teraz opowiadane są ich historie na podstawie artefaktów przekazanych przez rodziny pilotów.

Muzeum w Lincolnshire nie ogranicza się tylko do bojowych aspektów życia lotników. Opowiada również o codzienności – jak po wojnie, wobec braku mieszkań, baraki koszarowe przekształcono w proste domy dla polskich rodzin. Zwiedzający mają nawet możliwość wejścia do szczegółowych replik tych domków.

Powojenny dom Polaków

Wśród wyjątkowych gości inauguracyjnej ceremonii otwarcia muzeum znalazł się porucznik Mieczysław Frąckiewicz (John Franklin), mający 104 lata, będący najstarszym żyjącym w Wielkiej Brytanii członkiem Polskich Sił Powietrznych z czasów II wojny światowej.

Nowo otwarte Ingham Heritage Centre zaprasza odwiedzających w czwartki, soboty i niedziele. Przychodząc tutaj, można nie tylko zgłębić historię, lecz także złożyć hołd odwadze polskich bohaterów, których losy po wojnie były często równie skomplikowane jak ich walka o wolność.

W otwarciu muzeum polskich lotników widzimy nie tylko piękną lekcję historii, ale przede wszystkim upamiętnienie wielkich serc i męstwa tych, którzy w obcej ziemi znaleźli swój drugi dom. To przestrzeń, gdzie pamięć o polskich skrzydłach, niegdyś znaczących o wolność na europejskim niebie, zostanie zachowana dla przyszłych pokoleń.

Portret Mieczysława Frąckiewicza z czasów, gdy służył w Polskich Siłach Zbrojnych
Źródło: https://ipn.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/1/1-650134.jpg
Muzeum Lincolnshire, Wielka Brytania
Muzeum Lincolnshire, Wielka Brytania
Autor: Ashley Dace

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content