Przygotowania do Zjazdów Kresowej Młodzieży Szkolnej

Przygotowania do Zjazdów Kresowej Młodzieży Szkolnej

Autor:Kamil Dąbski

Wiosną 2025 roku odbył się II Zjazd Edukatorów Podlaskiego MDS w Tykocinie. Podczas spotkania wymieniano się pomysłami na to, jak przeprowadzać Zjazdy Kresowej Młodzieży Szkolnej, aby były atrakcyjne dla polskich nastolatków z Kresów.

Wyjątkowa inicjatywa

W roku 2024 Instytut Suwerennej w ramach projektu Podlaski Międzynarodowy Dom Spotkań zorganizował dwa Zjazdy Kresowej Młodzieży Szkolnej. Podczas tej wyjątkowej inicjatywy goszczono nastolatków z polskich rodzin, pochodzących z ziem wschodnich dawnej Rzeczpospolitej. Docelowo ten projekt kierowany jest do naszych młodych rodaków z Litwy, Łotwy, Ukrainy, Białorusi i Mołdawii. Dotychczasowe zjazdy pokazały różne trudności oraz oczekiwania nastoletnich kresowiaków. Z tego powodu postanowiono urządzić spotkanie edukatorów zaangażowanych w realizację zjazdów. Było one potrzebne aby omówić problemy i wypracować plany na tegoroczną odsłonę projektu. W tym wydarzeniu brał też udział członek lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Odra-Niemen.

Przygotowania do Zjazdów Kresowej Młodzieży Szkolnej
Przygotowania do Zjazdów Kresowej Młodzieży Szkolnej

Wymiana poglądów

W II Zjeździe Edukatorów Podlaskiego MDS w Tykocinie wzięło udział osiem osób z różnych środowisk i organizacji pozarządowych. Spośród nich połowa brała już udział w organizowaniu Zjazdów Kresowej Młodzieży Szkolnej w 2024 roku. Podczas dwudniowego spotkania przedstawiono podsumowanie zeszłorocznych zjazdów, wraz z szczegółowym omówieniem zajęć i atrakcji dla młodzieży. Następnie odbyły się panele dyskusyjne połączone z prezentacjami. Poszczególni uczestnicy spotkania wymieniali się swoimi doświadczeniami z pracy z młodzieżą, a następnie dyskutowano nad tym, jak zastosować te doświadczenia. Jednym z ważnych tematów było dostosowanie formuły zjazdów, do nowego miejsca ich realizacji. Mianowicie do tej pory odbywały się one w wynajmowanej przestrzeni Alumnatu w Tykocinie. Od tego roku natomiast zjazdy przeniosą się do budynku w Białymstoku, będącego własnością Instytutu Suwerennej.

Obecnie prowadzona jest również zbiórka publiczna na wykończenie tego budynku na potrzeby kresowej młodzieży. Jednym z głównych poruszonych problemów była kwestia językowa. W zeszłorocznych zjazdach zauważono bowiem, że uczestnicy najchętniej posługują się językiem rosyjskim między sobą. Uznano, że od tej pory większy nacisk położony zostanie na rozmawianie po polsku, nawet jeśli dla wielu osób będzie to koślawe. Trzeba oswajać uczestników zjazdów z mową ojczystą.  Wstępnie uzgodniono również atrakcje oraz rodzaje zajęć merytorycznych. Wymiana poglądów okazała się więc bardzo owocna.

Plany na rok 2025 – Przygotowania do Zjazdów Kresowej Młodzieży Szkolnej

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, zaplanowane są dwa Zjazdy Kresowej Młodzieży Szkolnej. Mają one odbyć się w lipcu oraz sierpniu. Na razie nie ma jeszcze wybranych grup, które wezmą w nich udział, więc zainteresowane szkoły z dawnych Kresów mogą się nadal zgłaszać. Zarys działań ustalony na marcowym spotkaniu edukatorów na pewno mocno wpłyną na zmianę formuły i nowe atrakcje podczas zjazdów planowanych na 2025 rok.

II Zjazd Edukatorów Podlaskiego MDS w Tykocinie

Scroll to Top
Skip to content