W Lublinie odbyły się wakacje edukacyjne dla dzieci pod hasłem „Język polski? Jak najbardziej!”. Organizatorem kolonii było Stowarzyszenie Odra-Niemen oddział lubelski. Pod koniec sierpnia 25 osobowa grupa z Litwy przyjechała na Lubelszczyznę. Projekt dotyczył letniego pobytu dla dzieci polskiego pochodzenia z Litwy dokładnie z Szyłokarczmy i Kłajpedy oraz Kowalczuk. Zadanie było skierowane do dzieci i młodzieży w wieku 7-15 lat, uczących się języka polskiego i aktywnie uczestniczących w życiu lokalnej, polskiej społeczności.
Język polski? Jak najbardziej!
Tematyka pobytu w Lublinie opierała się na dwóch głównych obszarach: wzmacnianie znajomości języka polskiego oraz rozwój kreatywności poprzez warsztaty plastyczne. Dodatkowo dzieci brały udział w zajęciach rekreacyjno- sportowych, zespołowych, a także w wycieczkach krajoznawczych. Na zajęciach językowych dzieci w praktyczny sposób wzmacniały język polski. Natomiast na zajęciach plastyczno-artystycznych uczniowie poznawali nowe techniki i formy z wykorzystaniem różnych materiałów plastycznych. Uzupełnieniem zajęć były zajęcia integracyjno-sportowe i zespołowe, a także wycieczki krajoznawcze. Grupie udało się zobaczyć Sandomierz, Kozłówkę, Dąbrówkę oraz Warszawę.
Sandomierz
Zwiedzanie Sandomierza grupa zaczęła od lessowego Wąwozu Królowej Jadwigi. Wysokie 10 metrowe ściany wąwozu oraz bujna roślinność sprawiła na wszystkich ogromne wrażenie. Następnie udali się do Katedry Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu. Kolejnym punktem wycieczki był Zamek królewski w Sandomierzu gdzie znajduję się Muzeum Zamkowe w którym są różne wystawy, między innymi archeologiczna i etnograficzna. Punktem kulminacyjnym zwiedzania był rynek na którym znajdują się najcenniejsze zabytki miasta. Królewskie miasto oczarowało wszystkich.
Kozłówka
W Kozłówce udało się zwiedzić Muzeum Zamoyskich, późnobarokową rezydencję magnacką, dawną siedzibę arystokratycznych rodów Bielińskich i Zamoyskich. Od wejścia przywitał grupę paw, muzeum bowiem mieści się w zespole pałacowo-parkowym. Doskonale zachowały się wnętrza w stylu Drugiego Cesarstwa Francuskiego. Kaplica wzorowana jest na kaplicy królewskiej w Wersalu. Przy pałacu znajduje się reprezentacyjny ogród francuski z fontanną i pomnikiem żołnierzy napoleońskich oraz romantyczny park w stylu angielskim.
Dąbrówka
W Dąbrówce zaplanowany był pobyt w Parku Dźwięków. To wyjątkowe miejsce, które doskonale łączy odkrywanie dźwięków, doświadczanie zmysłów, naukę przez zabawę, relaks oraz merytoryczne warsztaty edukacyjne i artystyczne. Pan Robert czekał z ogniskiem i oprowadził grupę po terenie. Dzieci poznały zwierzęta tam mieszkające i wzięły udział w grach zespołowych. Po zabawach odbyły się warsztaty artystyczne tworzenia obrazów na deskach z roślin, kwiatów, gałęzi oraz wszystkiego co udało się znaleźć na terenie parku.
Warszawa
Wyjazd do stolicy był dla niektórych uczestników wakacji jednym z podróżniczych marzeń. Pomimo upału udało się zobaczyć wiele ciekawych historycznych i turystycznych miejsc. Grupa spędziła też miło czas nad Wisłą oraz w ogrodach zamkowych.
Przedstawienie na zakończenie
Na podsumowaniu wakacji edukacyjnych dzieci przedstawiły na scenie Krakowską legendę o smoku, zaśpiewały przy akompaniamencie gitary harcerską piosenkę oraz wyrecytowali piękny wiersz. Uczestnicy otrzymali na koniec swojego pobytu torby z logo zadania i artykułami szkolnymi oraz słodycze podarowane przez przyjaciół stowarzyszenia. Wakacje edukacyjne dla polskich uczniów z Litwy „JĘZYK POLSKI? JAK NAJBARDZIEJ.” były dofinansowane w ramach sprawowania opieki przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2024 roku.
zdjęcia: Magdalena Maławska