Polscy powstańcy w litewskich lasach

Interaktywna podróż w czasie, czyli czym jest wileńska wystawa o powstaniu styczniowym

Autor:Marlena Bodo

Z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, od 25 kwietnia do 19 maja, w stolicy Litwy zagościła wyjątkowa wystawa opowiadająca o jednym z najważniejszych zrywów narodowych przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Muzeum Narodowe-Pałac Wielkich Książąt Litewskich stało się domem dla ekspozycji, która w interaktywny sposób przybliża odwiedzającym realia XIX-wiecznego zrywu niepodległościowego.

Obchody rocznicy powstania styczniowego

Muzeum Narodowe-Pałac Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie gości wystawę interaktywną poświęconą wydarzeniom powstania styczniowego. Ekspozycja ta została zatytułowana „Powstali 1863-1864”. Za jej przygotowanie odpowiedzialne było Muzeum Historii Polski.

Wystawa składa się z dwóch głównych elementów. Na dziedzińcu pałacowym ustawiono 16 pawilonów, w których na planszach przedstawiono w sposób chronologiczny najważniejsze wydarzenia z powstania. Centralnym elementem wystawy jest kopuła umieszczona na środku dziedzińca, która pełni rolę sali projekcyjnej. To w niej prezentowane są tematyczne prezentacje multimedialne. Jednym z głównych punktów jest film animowany, który w nowatorski sposób opowiada o powstaniu.

Walory edukacyjne i patriotyczne

Obok waloru edukacyjnego, wystawa ma również ogromne znaczenie w kształtowaniu świadomości historycznej i wielokulturowego dziedzictwa regionu. Nie przypadkiem wybrano Wilno, miasto o bogatej przeszłości i silnych związkach z historią Polski i Litwy, której mieszkańcy wspólnie przyczynili się do historycznych zrywów niepodległościowych.

Dopełnieniem wystawy są działania edukacyjne skierowane do najmłodszych. Strefa dla dzieci i młodzieży przewidziana na dwa pierwsze dni prezentacji daje szansę młodej generacji na atrakcyjne i przystępne zapoznanie się z wątkami związanymi z powstaniem styczniowym. Głównym celem wystawy edukacyjnej jest przekazywanie wiedzy o powstaniu styczniowym, szczególnie dzieciom i młodzieży.

Jeszcze jest szansa na zobaczenie wystawy

Ekspozycja będzie prezentowana w Wilnie do 19 maja. Dla wszystkich zainteresowanych historią oraz fanów interaktywnych form poznawania przeszłości, warto odwiedzić tę unikatową wystawę, która na stałe wpisuje się w historię miasta, regionu i relacji polsko-litewskich.

Po zakończeniu swojej obecności w Wilnie, wystawa będzie kontynuowała swoją podróż, zapewniając edukacyjne doświadczenie kolejnym społecznościom zainteresowanym historią i dziedzictwem narodowym regionu. Organizatorzy mają nadzieję, że interaktywna formuła wystawy przyciągnie szeroką publiczność i przyczyni się do głębszego zrozumienia nie tylko powstania styczniowego, ale również bogatej przeszłości ziem wspólnych dla Polaków i Litwinów.

Obraz upamiętniający unię polsko-litewską
Źródło: domena publiczna

Herb powstańców styczniowych (Orzeł Biały – symbol Korony; Pogoń – symbol Litwy; Michał Anioł – symbol Rusi)
Author: Ziegenpl, original: Wydawnictwo Naukowe PWN
Polscy powstańcy w litewskich lasach
Autor: Theophile Schuler, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0,
Wilno
Autor: Obraz jacqueline macou z Pixabay

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content