Dziedzictwo kopernikańskie na świecie

Autor:Marlena Bodo

Gwiazdy mogą świecić miliony lat świetlnych od Ziemi, ale wysiłki naukowe, by je badać i zrozumieć, nie spowalniają na całym świecie. Ostatnie inicjatywy Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk (PAN) oraz istniejącego już Kopernik Observatory&Science Center w Vestal w Nowym Jorku stanowią o tym, że nauka astronomiczna nie zna granic.

Polska zdobywa Atakamę

Na bezchmurnym niebie nad pustynią Atakama wyrosło dzieło polskich astronomów – Obserwatorium Cerro Armazones. Uroczyste otwarcie tego centrum naukowego, które swoim zasięgiem zabiera badaczy w najdalsze zakątki wszechświata, odbyło się 28 listopada 2023 r.

Obserwatorium, znane jako Obserwatorium Cerro Armazones (OCA), to efekt wieloletnich prac naukowców z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN. Znajdujące się na wysokości 2817 m n.p.m. pięć nowoczesnych teleskopów umożliwia prowadzenie naziemnych obserwacji gwiazd w doskonałych warunkach atmosferycznych. Lokalizacja na pustyni Atakama, z ponad 340 bezchmurnymi nocami w ciągu roku, czyni to miejsce idealnym do prowadzenia badań astronomicznych.

Inwestycja w obserwatorium na pustyni Atakama to ogromny krok naprzód dla polskiej astronomii. OCA jest nie tylko doskonałym miejscem do prowadzenia badań, ale także szansą rozwoju dla młodych naukowców, którzy uzyskali tam możliwość dokonywania odkryć na światową skalę.

Centrum Astronomiczne PAN w Chile jest jednym z nielicznych obserwatoriów na świecie, które jest w pełni zasilane zieloną energią. Zainstalowane panele słoneczne zapewniają niezbędną energię do pracy teleskopów, czyniąc OCA jednym z najbardziej ekologicznych obserwatoriów na świecie.

Edukacyjna „moc” Kopernika

W stanie Nowy Jork, Kopernik Observatory & Science Center w Vestal już po raz 33. została otworzona rejestracja na letnie obozy naukowe. Kopernik Summer Camp to wyjątkowe miejsce edukacji młodych umysłów, zapewnia eksplorację świata STEM (nauki, technologii, inżynierii i matematyki) w praktyce.

Kopernik Summer Camp w Vestal to miejsce, które rozwija pasję i ciekawość młodych umysłów już od 33 lat. Obecnie ośrodek oferuje tygodniowe obozy dla uczniów oraz studentów na rok 2024/25. To wyjątkowa okazja do poznawania nauki poprzez zabawę i eksperymenty. Kopernik Summer Camp to jednak nie tylko miejsce, gdzie pasjonaci astronomii mogą rozwijać swoje zainteresowania, ale również czas, w którym można zawrzeć nowe znajomości oraz nawiązać kontakty naukowe.

Wspólna misja – różne lokalizacje

Dwa odległe miejsca na mapie – Kopernik Observatory & Science Center w Vestal, NY i Centrum Astronomiczne PAN w Chile – łączy pasja do odkryć, poszukiwań i nauki. Dla wielu młodych ludzi, które uczestniczą w obozach Kopernik Summer Camp, i dla naukowców z całego świata pracujących w OCA, niebo nad ich głowami to przestrzeń pełna tajemnic, która czeka, aby zostać odkrytą.

Obserwatorium Cerro Armazones w Chile

Obserwatorium Cerro Armazones w Chile
Źródło: Wikipedia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content