Bohaterstwo rodziny Ulmów dotarło aż na Islandię!

Tragiczne, ale bohaterskie losy rodziny Ulmów poznawało międzynarodowe towarzystwo. Fot. Marta Golińska (IPN)

Autor:mr /IPN

W siedzibie Ambasady RP w Reykjaviku odbyło się spotkanie poświęcone błogosławionej rodzinie Ulmów, zamordowanej za pomoc Żydom podczas II wojny światowej. Tę historię przedstawił dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Dr Mateusz Szpytma nakreślił tło historyczne i zaprezentował tragiczną historię rodziny Ulmów, zilustrowaną wyjątkowymi fotografiami autorstwa Józefa Ulmy. Wykład dotyczący problematyki Holokaustu wygłosił  z kolei prof. Marek Wierzbicki, reprezentujący Biuro Badań Historycznych IPN.

Podczas spotkania odbył się pokaz filmu „Historia jednej zbrodni”. Reżyser dokumentu Mariusz Pilis dotarł do niepublikowanych wcześniej materiałów, przeprowadził szereg rozmów, podążył powojennym tropem odpowiedzialnych za wymordowanie rodziny Ulmów. Dzięki temu widz z przerażającym zdumieniem odkrywa prawdę, że sprawcy tej okrutnej zbrodni nie ponieśli za nią kary, a żandarm, który wydał wyrok na Ulmów i przeprowadził ich egzekucję, przez lata cieszył się szacunkiem i uznaniem w Niemczech.

W wydarzeniu zorganizowanym przez Ambasadora RP w Islandii Gerarda Pokruszyńskiego wzięli udział dyplomaci, m.in. ambasadorzy Japonii, Niemiec, USA, Danii, Norwegii, UE, przedstawiciele ambasady Wielkiej Brytanii, Kanady, Wysp Owczych, Ministerstwa Spraw Zagranicznych Islandii, Naczelny Rabin Islandii Avraham Fel.

Historię Samarytan z Markowej poznała także młodzież z Polskiej Szkoły im. Jana Pawła II przy Ambasadzie RP w Reykjaviku oraz Polskiej Szkoły im. Lotników Polskich przy Ambasadzie RP w Reykjaviku z siedzibą w Keflaviku. Specjalne zajęcia przeprowadzili edukatorzy z Biura Przystanków Historia IPN. Opowiedzieli uczniom również o polskich lotnikach walczących w bitwie o Anglię, o misiu Wojtku i psie Ciapki. W zajęciach wzięło udział łącznie ok. 350 osób.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content