Karolina Lanckorońska to postać niezwykła – arystokratka, uczona, filantropka i patriotka. Jej życie, pełne dramatycznych zwrotów, poświęcone było służbie dla Polski i obronie wartości, które uważała za najważniejsze: prawdy, honoru i wolności. Właśnie te cechy – waleczność, determinacja i gotowość do poświęcenia – sprawiają, że można ją nazwać virgo militans, czyli „niewiastą walczącą”. Lanckorońska przez całe swoje życie walczyła – nie tylko dosłownie, ale też duchowo, intelektualnie i moralnie.
Szlacheckie korzenie i wczesne lata
Urodzona 11 sierpnia 1898 roku w Buchberg w Austrii, Karolina była córką Karola Lanckorońskiego, hrabiego i wielkiego mecenasa sztuki, oraz jego żony Margarethe von Lichnowsky1. Pochodziła z jednej z najstarszych i najbardziej zasłużonych polskich rodów arystokratycznych – jej pełne imię i nazwisko brzmiało Karolina Maria Adelajda Franciszka Ksawera Małgorzata Edina Lanckorońska z Brzezia herbu Zadora2. Rodzina Lanckorońskich od wieków związana była z polską historią, sztuką i polityką. Ojciec Karoliny był wybitnym znawcą sztuki i kolekcjonerem oraz zasłużonym działaczem Cesarstwa Austro-Węgierskiego – był m.in. członkiem Rady Państwa, a w 1903 r. cesarz nagrodził go orderem Złotego Runa3. Dzięki niemu Karolina od najmłodszych lat miała dostęp do wielkiej kultury i wiedzy, co ukształtowało jej przyszłą drogę życiową.
Od początku wykazywała nieprzeciętne zdolności intelektualne. W czasie studiów w Wiedniu, podjęła się badań nad historią sztuki – głównie zagadnieniami związanymi z barokiem i sztuką Michała Anioła. W 1926 r. Lanckorońska obroniła doktorat na Uniwersytecie Wiedeńskim4. Z kolei w 1935 r. habilitowała się na Uniwersytecie Jana Kaizmierza we Lwowie (rozprawa „Dekoracja malarska kościoła Il Gesu w Rzymie”). Rok później otrzymała prawo veniam legendi z zakresu historii sztuki i prowadziła wykłady na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie5. Jednocześnie Karolian Lanckorońska pełniłą funkcję sekretarza Towarzystwa Polskich Badań Historycznych we Lwowie. Po śmierci ojca w 1933 r. Karolina objęła także pieczę nad dobrami rodzinnymi w Małopolsce Wschodniej6.
Okupacja i walka
Wybuch II wojny światowej stanowił punkt zwrotny w życiu Lanckorońskiej. Po klęsce kampanii wrześniowej i okupacji Polski przez hitlerowskie Niemcy oraz ZSRR, Karolina przez pewien czas nadal prowadziła wykłady akademickie, jednocześnie aktywnie włączając się w działalność konspiracyjną. Służyła w szeregach Związku Walk Zbrojnej, była także członkiem Armii Krajowej (w stopniu porucznika). Z polecenia organizacji brała udział w praca Rady Głównej Opiekuńczej, która uznawana była przez Niemców. Utrzymywała wówczas kontakt z arcybiskupem krakowskim Adamem Sapiehą7.
Jej działalność na rzecz pomocy więźniom politycznym oraz ofiarom represji hitlerowskich miała charakter szczególnie heroiczny. W 1942 w Kołomyi roku została aresztowana przez Gestapo i przewieziona do Stanisławowa. Tam przesłuchiwał ją szef Gestapo, hauptsturmführer Hans Krüger, który – pewien rychłej śmierci Lanckorońskiej – opowiedział jej o swoim udziale w mordzie profesorów w Lwowskich. Po wojnie to właśnie jej zeznania były ważnymi dowodami przy próbie wyjaśnienia tej zbrodni8.
Ze Stanisławowa Lanckorońska przetransportowana została do obozu w Ravensbrück. Tam, mimo okrucieństw, których była świadkiem, nie załamała się. Jej wspomnienia z tego okresu, zawarte w książce „Wspomnienia wojenne” (nominowanej do Literackiej Nagrody Nike w 2002 r.) stały się świadectwem nie tylko potworności wojny, ale i niezłomnej siły ducha, która pomogła jej przetrwać. Lanckorońska wielokrotnie ryzykowała własne życie, by nieść pomoc innym więźniom, zachowując wierność swoim wartościom, zwłaszcza w obliczu prób złamania jej woli. Została zwolniona z obozu u schyłku wojny, 5 kwietnia 1945 r. po interwencji Carla J. Burckhardta – prezesa Międzynarodowego Czerwonego Krzyża9.
Powojenne lata na emigracji
Po wojnie Lanckorońska nie mogła wrócić do komunistycznej Polski. Osiedliła się we Włoszech, gdzie kontynuowała swoją pracę naukową i społeczną. Zajmowała się również intensywną działalnością na rzecz polskich emigrantów, a także upamiętnieniem polskiego dziedzictwa kulturowego. Szczególnym wkładem Lanckorońskiej była pomoc w odbudowie polskich zbiorów sztuki i archiwów, zniszczonych lub rozproszonych podczas wojny. Założyła Fundację Lanckorońskich, której celem była pomoc polskim naukowcom i artystom, a także finansowanie badań nad polską historią i kulturą. Oprócz tego pełniła funkcję oficera prasowego 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa oraz była jednym z inicjatorów założenia Polskiego Instytutu Historycznego w Rzymie. Była także członkiem-założycielem Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie10.
Lanckorońska przekazała w 1994 roku swoją kolekcję dzieł sztuki Zamkowi Królewskiemu na Wawelu i Zamkowi Królewskiemu w Warszawie. Wśród przekazanych dzieł znajdowały się m.in. dzieła Rembrandta, obrazy włoskie oraz ponad 200 rysunków Jacka Malczewskiego11. Dzięki tej darowiźnie, Polska odzyskała część swojego kulturalnego dziedzictwa. Przekazanie darowizny było wyjątkowym aktem miłości i oddania Karoliny Lanckorońskiej w stosunku do Ojczyzny.
Virgo militans – walka duchowa i moralna
Karolina Lanckorońska była nie tylko bojowniczką dosłownie, w sensie fizycznym, ale również walczyła na płaszczyźnie duchowej i moralnej. Jej całe życie można postrzegać jako walkę o zachowanie polskości, pamięci historycznej i podstawowych zasad moralnych w obliczu ekstremalnych zagrożeń i okrucieństw okresu II wojny światowej. W trudnych czasach hitlerowskiej okupacji, komunistycznych prześladowań i powojennego wygnania, Lanckorońska pozostała wierna ideałom, które uważała za najważniejsze – patriotyzmowi, miłości do bliźnich i bezkompromisowego odrzucenia zła.
Określenie virgo militans idealnie oddaje jej charakter. Lanckorońska walczyła nie tylko o wolność Polski, ale także o wolność ducha, o prawdę, godność i sprawiedliwość. Była żywym dowodem na to, że w obliczu nawet najgorszych prób człowiek może zachować godność i moralny kręgosłup. Jej życie było świadectwem niezwykłej odwagi i determinacji.
Dziedzictwo
Karolina Lanckorońska zmarła w Rzymie w 2002 roku w wieku 104 lat. Pozostawiła po sobie nie tylko ogromny dorobek naukowy i artystyczny, ale także dziedzictwo moralne. Dla wielu Polaków, zarówno współczesnych jej czasom, jak i dla przyszłych pokoleń, stała się symbolem niezłomnej postawy patriotycznej i przykładem osoby, która w najbardziej ekstremalnych warunkach zachowała ludzką godność. Jej życie i dzieło przypominają, że walka o prawdę i wolność nie ogranicza się jedynie do pola bitew, ale może toczyć się w salach wykładowych, obozach koncentracyjnych i w codziennych wyborach życiowych.
Karolina Lanckorońska pozostanie w pamięci jako niewiasta walcząca – virgo militans – która swoją niezłomną postawą, odwagą i ofiarnością stała się wzorem do naśladowania dla przyszłych pokoleń.
- Karolina Lanckorońska, Culture.pl, źródło: https://culture.pl/pl/tworca/karolina-lanckoronska, dostęp: 07.102.2024). ↩︎
- M. J. Minakowski, Genealogia Potomków Sejmu Wielkiego, źródło: https://www.sejm-wielki.pl/b/psb.14691.6 (dostęp: 07.10.2024). ↩︎
- Karolina Lanckorońska, Culture.pl… poz. cyt. ↩︎
- Karolina Lanckorońska, Wikipedia, wolna encyklopedia, źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Karolina_Lanckoro%C5%84ska#cite_note-CITEREFLanckoro%C5%84ska200158-59-3 (dostęp: 07.10.2024). ↩︎
- Nowi profesorowie na Uniwersytecie lwowskim, [w:] „Gazeta Lwowska”, Nr 245 z 24 października 1936, s. 2. ↩︎
- Karolina Lanckorońska, Wikipedia… poz. cyt. ↩︎
- K. Lanckorońska, Wspomnienia wojenne 22 IX 1939 – 5 IV 1945, Wydawnictwo Znak, Kraków 2001, s. 58-59. ↩︎
- Tamże, s. 338-340. ↩︎
- Tamże, s. 326-330. ↩︎
- Karolina Lanckorońska, Wikipedia… poz. cyt. ↩︎
- A. Rola-Bruni, O kolekcji Lanckorońskich na Zamku Królewskim w Warszawie z okazji 20. rocznicy śmierci prof. Karoliny Lanckorońskiej, Polonia in Italia, źródło: https://www.polacchiinitalia.it/o-kolekcji-lanckoronskich-na-zamku-krolewskim-w-warszawie-z-okazji-20-rocznicy-smierci-prof-karoliny-lanckoronskiej/ (dostęp: 07.10.2024). ↩︎
Bibliografia:
- Karolina Lanckorońska, Culture.pl, źródło: https://culture.pl/pl/tworca/karolina-lanckoronska, dostęp: 07.102.2024).
- Karolina Lanckorońska, Wikipedia, wolna encyklopedia, źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Karolina_Lanckoro%C5%84ska#cite_note-CITEREFLanckoro%C5%84ska200158-59-3 (dostęp: 07.10.2024).
- Lanckorońska K., Wspomnienia wojenne 22 IX 1939 – 5 IV 1945, Wydawnictwo Znak, Kraków 2001
- Minakowski M. J., Genealogia Potomków Sejmu Wielkiego, źródło: https://www.sejm-wielki.pl/b/psb.14691.6 (dostęp: 07.10.2024).
- Nowi profesorowie na Uniwersytecie lwowskim, [w:] „Gazeta Lwowska”, Nr 245 z 24 października 1936
- Rola-Bruni A., O kolekcji Lanckorońskich na Zamku Królewskim w Warszawie z okazji 20. rocznicy śmierci prof. Karoliny Lanckorońskiej, Polonia in Italia, źródło: https://www.polacchiinitalia.it/o-kolekcji-lanckoronskich-na-zamku-krolewskim-w-warszawie-z-okazji-20-rocznicy-smierci-prof-karoliny-lanckoronskiej/ (dostęp: 07.10.2024).