Msza Święta w 42. rocznicę wprowadzania Stanu Wojennego w Polsce

Stowarzyszenie Pamięć, które działa na terenie Stanów Zjednoczonych (Boonton, New Jersey) uczestniczyło w Mszy Świętej, która była odprawiana w 42. rocznicę wprowadzania Stanu Wojennego w Polsce. Po mszy, która została oddana tej szczególnej intencji można było zakupić patriotyczne pamiątki, z których fundusze zostały przeznaczone na budowę muzeum poświęconego księdzu Jerzemu Popiełuszce. Całości tych wydarzeń towarzyszyła piękna oraz podniosła atmosfera.

Pełną relację z tego dnia możemy przeczytać na oficjalnym fanpege’u Stowarzyszenia Pamięć na Facebooku:

„W niedzielę 17 grudnia w kościele św. Cyryla i Metodego w Boonton, NJ obchodziliśmy 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Podczas uroczystej Mszy Świętej za Ojczyznę, której przewodniczył ks. bp. Witold Mroziewski, zostały wprowadzone relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz poświęcono obraz księdza Jerzego, dar działaczy opozycji antykomunistycznej dla parafii św. Cyryla i Metodego. Na Mszy Świętej obecny był bratanek ks. Jerzego, Marek Popiełuszko, który wniósł relikwie swojego wujka w uroczystej procesji na rozpoczęcie Mszy.

W homilii ks. bp Mroziewski nawiązał do tragicznych wydarzeń grudnia 1981 roku: „Pamiętamy o 13 XII, pamiętamy o 19 X. Rok 1981 i rok 1984. Wyrazem tego jest nasza tu obecność i wspólna modlitwa dziękczynna za tych, którzy walczyli za wolność. […] Ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan niezłomny, kapelan Solidarności, który nie ugiął się przed żadnym systemem zniewalającym, wzywał ludzi do tego, co szlachetne, co niezwyciężone, do miłości Boga i drugiego człowieka. […] Za naszą wolność oni byli prześladowani i wielu z nich oddało swoje życie. O tej wolności oni marzyli, jej wypatrywali, o nią walczyli. O bohaterskich ich czynach nie zapomnimy, a za to, co uczynili dla wolności, im dziękujemy.”

Po Mszy można było zakupić cegiełki na budowę muzeum domu pamięci błogosławionego Jerzego Popiełuszki, który powstanie w jego rodzinnej wsi Okopy.

Dalsza część obchodów miała miejsce w parafialnym audytorium, gdzie wspólnie z ks. bp. Witoldem Mroziewskim, ks. Łukaszem Iwańczukiem proboszczem parafii, obecnymi działaczami opozycji antykomunistycznej, internowanymi i represjonowanymi oraz licznie przybyłymi gośćmi zapaliliśmy „Światło Wolności” oraz przypomnieliśmy mroczną noc 13 grudnia, dzień wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. „Wprowadzono godzinę milicyjną, wyłączono telefony, pod broń powołano tysiące rezerwistów, żołnierzom przedłużono służbę wojskową, cenzurowano korespondencję, zawieszono zajęcia w szkołach i na uczelniach. W stanie wojennym z rąk komunistycznych zbrodniarzy zostało zamordowanych ponad 100 osób, prawie 10 tysięcy Polaków zostało internowanych, tysiące osób było prześladowanych, wyrzucanych z pracy, a także zmuszonych do emigracji”.

Podniosłym i wzruszającym punktem obchodów było wręczenie, po raz pierwszy, statuetek Stowarzyszenia Pamięć „Za Niepodległą”.  Grzegorz Tymiński szef Stowarzyszenia Pamięć powiedział m.in.: „Tą statuetką chcemy uhonorować osoby, które były działaczami opozycji antykomunistycznej i zostały odznaczone Krzyżem Wolności i Solidarności. Jest to dla nas ogromny zaszczyt. Niech te statuetki będą podziękowaniem dla wszystkich z Państwa, którzy walczyliście o wolną i niepodległą Polskę. Uhonorowani zostali: Marian Lech Czarnecki, Witold Domitrz, Włodzimierz Ilnicki, Kazimierz Marcin Kochanowicz, Janusz Stanisław Kudełko, Grzegorz Michalski, Krzysztof Wiktor Nowak, Zbigniew Paweł Pałamar, Jan Sakiel, Krzysztof Sinkiewicz, Kazimierz Szmigiel, Wiesław Talaśka, Adam Urbańczyk, Zbigniew Jan Wieczorek, Wiesław Wierzbowski, Michał Stanisław Wroński i Grzegorz Tymiński. Honorową statuetkę otrzymał Marek Popiełuszko, prezes Fundacji Dobro.

Odczytany został także list, jaki na tę okoliczność skierował do uczestników 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, minister Jan Józef Kasprzyk z Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. „Są w Państwa gronie osoby, które w ciężkich chwilach wytrwały na posterunku. Osoby, które dochowały wiary i nadziei, bo Ojczyznę niosły w sercu”.

Uczniowie z Polskiej Szkoły im. Jana Pawła II z Montville, NJ pod opieką p. Marty Anikiej, wystąpili z pięknym  programem artystycznym. Na zakończenie wszyscy wspólnie zaśpiewaliśmy pieśń „Ojczyzno ma”.

Dziękujemy wszystkim, którzy tak licznie wzięli udział w obchodach 42. rocznicy stanu wojennego”.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content