Polacy w paradzie ku czci patrona Irlandii

Polacy w paradzie ku czci patrona Irlandii

Autor:Magdalena Maławska

Dzień Świętego Patryka w Irlandii obchodzony jest co roku 17 marca. Data ta jest rocznicą śmierci patrona Irlandii, który zmarł w 461 roku. Początkowo było obchodzone tylko jako święto religijne. Z biegiem czasu stało się także idealną okazją do świętowania kultury, zwyczajów i tradycji irlandzkiej. Święty Patryk spędził wiele lat podróżując po Irlandii, nawracając i chrzcząc ludzi na chrześcijaństwo. Pod koniec VII wieku stał się niezwykłą postacią. Wygonił wszystkie węże z Irlandii, karmił głodnych, a nawet wskrzesił zmarłych. Legenda o tym, że św. Patryk objaśniał Świętą Trójcę za pomocą koniczyny, doprowadziła do powstania tradycji noszenia koniczyny w klapie marynarki. Mawiał:
„Żyję dla mojego Boga, aby nauczać niewierzących, jeśli jestem tego godny, nawet jeśli niektórzy mnie nienawidzą”.

Polacy w paradzie ku czci patrona Irlandii
Polacy z Cork na paradzie z okazji Dnia Świętego Patryka

Morze zieleni przepłynęło przez ulice Irlandii z okazji Dnia Świętego Patryka

Dzień Świętego Patryka, święto irlandzkiej kultury i dziedzictwa, nie jest możliwe bez pełnej życia i ducha parady. W Irlandii tego dnia miasta zamieniają się w morze zieleni. Maszerujące orkiestry, tancerze i wymyślne platformy przetaczają się przez uliczki wiwatujących Irlandczyków i gości, którzy specjalnie przybywają tego dnia do Irlandii.                

Co sprawia, że ​​te parady są tak wyjątkowe i dlaczego są tak istotną częścią świętowania tego dnia?

Parady z okazji Dnia Świętego Patryka to nie tylko widowisko, ale także przesiąknięta historią tradycja oparta na praktykach religijnych, ale również potężna demonstracja irlandzkiej tożsamości i solidarności. Dzisiejsze parady są olśniewającym pokazem kreatywności, zaangażowania społeczności i zabawy na ulicach miast. Od kultowych orkiestr marszowych wypełniających ulice tradycyjnymi irlandzkimi melodiami po starannie wykonane platformy przedstawiające sceny z irlandzkiego folkloru i historii.

Każdy świętujący znajdzie tu coś dla siebie. Same platformy są często główną atrakcją parady. Godziny poświęcane są na ich projektowanie i budowę, przekształcając zwykłe pojazdy w dzieła sztuki. Można najczęściej zobaczyć przedstawienia koniczynek, skrzatów, garnków ze złotem i innych kultowych symboli irlandzkiej kultury. Lokalne firmy, grupy społeczne, stowarzyszenia a nawet szkoły często biorą udział, dodając swój własny, unikalny styl i prezentując różnorodność społeczności. Przedstawiciele największej polskiej biblioteki w Cork- ABC EduLibrary, również wzięli udział w paradzie. Dumnie prezentowali nasz kraj. Szczególną uwagę zwracały nasze piękne regionalne stroje ludowe, które mogli zaprezentować.

Polacy w paradzie ku czci patrona Irlandii
Piękna, młoda reprezentantka Polski na paradzie z okazji Dnia Świętego Patryka w Cork

W duchu Szmaragdowej Wyspy

Oprócz widowiska wizualnego parady z okazji Dnia Świętego Patryka są świadectwem nieprzemijającej atrakcyjności irlandzkiej kultury. Muzyka, taniec, tradycje – trafiają do ludzi ze wszystkich środowisk, pielęgnując poczucie wspólnoty i dzielonej wspólnie radości. Niezależnie od tego, czy jesteś Irlandczykiem od urodzenia, czy po prostu Irlandczykiem na jeden dzień, parada jest okazją, aby zanurzyć się w duchu Szmaragdowej Wyspy. Energia tłumu jest zaraźliwa, muzyka porywająca, a samo widowisko urzekające. A kto wie, może nawet dostrzeżesz skrzata i znajdziesz swój własny garnek złota!

Polacy w paradzie ku czci patrona Irlandii

Bibliografia:

  • Kim był prawdziwy św. Patryk?, Portal Britannica, źródło: https://www-britannica-com.translate.goog/video/Who-was-Saint-Patrick/(dostęp: 19.03.2025)
  • Parada z okazji Dnia Świętego Patryka, Cork Safety Alerts, źródło: https://news.corksafetyalerts.com/st-patricks-day-parade-2025-in-photos/(dostęp: 19.03.2025)

Zdjęcia:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content