Zjednoczenie Polskie w Helsinkach – ponad 100 lat działalności

Autor:Kacper Kmieciak

Wiosna 1917 roku była burzliwym okresem w dziejach ówczesnej Rosji, a tym samym – również dla Polaków. Na początku marca obalono dynastię Romanowów i ogłoszono republikę. Polacy przebywający na terenach znajdujących się pod rosyjską kontrolą zaczęli się organizować, tworząc pierwsze zręby życia narodowego. Jedną z takich inicjatyw było powstanie Zjednoczenia Polskiego w Helsinkach w kwietniu 1917 roku – organizacji, która działa nieprzerwanie do dziś.

Oficjalne logo Zjednoczenia Polskiego w Helsinkach. Źródło: https://www.polonia-finlandia.fi/
Oficjalne logo Zjednoczenia Polskiego w Helsinkach. Źródło: https://www.polonia-finlandia.fi/

Początki Polonii w Finlandii

Zanim przejdziemy do historii samego Zjednoczenia Polskiego w Helsinkach opowiemy nieco o historii Polaków w Finlandii. Pierwsze ślady bytności naszych rodaków w tym kraju datuje się na rok 1770. Wtedy to w lokalnym rejestrze wojskowym wśród 49 katolików zapisano 44 Polaków. Finlandia była wówczas pod panowaniem Szwedów. Kluczowym dla naszej historii był rok 1809. Wtedy to na mocy traktatu w Turku cała Finlandia jako Wielkie Księstwo Finlandii weszła w skład Imperium Romanowów. Przegrana Napoleona sprawiła z kolei, że lwia część dawnej Rzeczypospolitej obojga Narodów trafiła w ręce Romanowów. Dzięki temu przez 100 lat de facto żyliśmy z Finami w ramach jednego państwa.

Od tego momentu w Helsinkach stacjonowały carskie wojska, w składzie których służyło wielu Polaków. Liczba naszych rodaków w stolicy Finlandii była na tyle duża, że jeszcze w latach 60. XIX z inicjatywy księdza kapelana Ignacego Grobackiego powstał w Helsinkach kościół pod wezwaniem św. Henryka. Na początku XX wieku liczba Polaków służących w Finlandii wynosiła nieco ponad 1000 żołnierzy i marynarzy. Dodatkowo obok żołnierzy i duchownych możemy odnaleźć ślady cywilnych emigrantów pochodzenia polskiego. Byli to przede wszystkim drobni kupcy, rzemieślnicy, rybacy i żeglarze oraz urzędnicy niższego szczebla. Do najbardziej znanych polskich rodzin w Helsinkach możemy wymienić: Kosiorków, Bigosów oraz Wnuków. 

W kolejnych latach wzrosła znacznie liczba carskiego garnizonu w Finlandii, a przez to i liczba Polaków w tym kraju. W 1912 roku w garnizonach po całym kraju było rozsianych aż 4000 naszych rodaków. Oczywiście najwięcej z nich1 służyło w Helsinkach. Niepokoje w upadającej Rosji sprawiły, że Polacy zaczęli się organizować. Jeden z głównych założycieli Zjednoczenia podporucznik Antoni Zygmunt Ropelewski tak opisał ówczesne nastroje:

Zaistniała konieczność zorganizowania się, aby wyjść obronną ręką z powstającego w armii chaosu i dezorganizacji oraz uchronić się od mieszania się w cudze sprawy2.

Początki Zjednoczenia Polskiego w Helsinkach

Niespełna miesiąc po obaleniu caratu, bo już 3 kwietnia 1917 oku na I Walnym Zebraniu powołane zostało Zjednoczenie Polskie w Helsinkach. W założeniu miała być to organizacja zrzeszająca jedynie wojskowych jednak liczne głosy osób cywilnych w tym kilkudziesięciu kobiet wpłynęły na zmianę tej decyzji. Inicjatywa cieszyła się dużą popularnością. W zebraniu z 3 kwietnia 1917 uczestniczyło kilkaset osób. Wkrótce do stowarzyszenia należało już 1000 osób z Helsinek i okolic. Warto dodać, że omawiane dziś stowarzyszenie nie było jedyną polską organizacją, która powstała wówczas w Finlandii. Polacy organizowali się w wielu miastach w tym w Turku, Viipuri3 oraz Lappeenarta. Łącznie w latach 1917-1918 na ternie Wielkiego Księstwa Finlandii działało co najmniej 16 polskich organizacji.

Dzięki staraniom helsińskiego Zjednoczenia Polskiego wszystkie organizacje polonijne w Finlandii współpracowały w ramach Centralnego Komitetu Związków Polskich w Finlandii. Organ ten odegrał bardzo ważną rolę w czasie fińskiej wojny domowej. Dzięki działaniom komitetu wielu polskich jeńców wziętych z racji mundurów za bolszewików zostało zwolnionych z obozów.

Wróćmy teraz do samego Zjednoczenia. Organizacja ta od początku działalności prężnie rozwijała bowiem życie kulturalne lokalnej Polonii. Prócz oczywistych dla w dużej mierze zmilitaryzowanego środowiska sekcji takich jak Sekcja Wojskowa oraz Biuro Informacji i Porad stosunkowo szybko powstała Sekcja Odczytowa. Skupiała się ona na pogadankach na temat historii, kultury i literatury Polski oraz obecnej sytuacji politycznej. Niedługo później powstała również Sekcja Dramatyczna obejmująca grę na scenie oraz taniec i śpiew. Dodatkowo w ramach sekcji Kulturalno-Oświatowej jeszcze w 1917 roku zaczęła działać biblioteka. Warto dodać, że w ramach Zjednoczenia Polskiego w Helsinkach prężnie działała również Sekcja Opieki Społecznej. Pracujące w niej Polki zajmowały się odwiedzaniem chorych w szpitalach oraz zaopatrywaniem w jedzenie najbardziej potrzebujących polskich rodzin.

Obchody rocznicy powstania listopadowego i pożegnanie posła RP w Finlandii Tytusa Filipowicza. Widoczni m.in.: poseł RP w Finlandii Tytus Filipowicz (siedzi na krześle 5. z lewej), konsul Wojciech Tabor (stoi III. rząd 3. z lewej), wikariusz apostolski w Finlandii biskup Johannes Buckx (siedzi na krześle 4. z lewej). Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-Z-431, https://audiovis.nac.gov.pl/obraz/203158/ [dostęp: 22.04.2025 r.].
Obchody rocznicy powstania listopadowego i pożegnanie posła RP w Finlandii Tytusa Filipowicza. Widoczni m.in.: poseł RP w Finlandii Tytus Filipowicz (siedzi na krześle 5. z lewej), konsul Wojciech Tabor (stoi III. rząd 3. z lewej), wikariusz apostolski w Finlandii biskup Johannes Buckx (siedzi na krześle 4. z lewej). Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe, sygn. 1-Z-431, https://audiovis.nac.gov.pl/obraz/203158/ [dostęp: 22.04.2025 r.].

Od niepodległości do agresji Stalina

Sytuacja polityczna pierwszych miesięcy 1918 roku sprawiła, że Polacy stacjonujący w Finlandii mogli wrócić do kraju. Do końca 1918 roku Finlandię opuściła większa część z nich. Od tego momentu środowisko polonijne składało się z kilkudziesięciu rodzin. W 1930 roku liczba Polaków w Finlandii nie przekraczała 500 osób, z czego większość mieszkała w Helsinkach. Co ciekawe, aż 23% Polaków stanowiła inteligencja. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Jan Nowiński, dyrygent oraz dyrektor konserwatorium w Turku.

Pomimo nieznacznej liczby Polonii w Finlandii w okresie międzywojennym powstało wiele organizacji polsko-fińskich. Warto tu wymienić Towarzystwo Fińsko-Polskie, założone w 1928 roku, oraz Fińsko-Polskie Koło Akademickie z 1933 roku. W Zjednoczeniu Polskim główną rolę odgrywała współpraca z Polskim Poselstwem. Przez lata prezesami stowarzyszenia byli konsulowie Rzeczypospolitej Polskiej w Helsinkach. Przełomowym dla Zjednoczenia Polskiego w Helsinkach był rok 1928, kiedy to, wraz z początkiem prezesury konsula RP w Helsinkach doktora Wojciecha Tabora, stowarzyszenie zaczęło się rozwijać. W kwietniu tego roku doszło do rejestracji Zjednoczenia Polskiego, zaakceptowanej przez ówczesne Ministerstwo Spraw Socjalnych Finlandii. Od tego roku rozpoczęły się również spotkania członków Zjednoczenia.

Rok później prezesurę w Zjednoczeniu Polskim przejął Władysław Wnuk, który pełnił tę funkcję kilkukrotnie aż do lat 70. XX wieku. Nowy prezes zadbał o integrację wśród członków stowarzyszenia. W międzywojniu Zjednoczenie często pomagało przy organizacji wielu krajowych wydarzeń. Były to Święta Morza z 1933 i 1934 roku, akademia ku czci marszałka Piłsudskiego w 1936 roku oraz obchody 20-lecia niepodległości Polski w 1938 roku. Napaść Niemiec na Polskę w 1939 roku była szokiem dla fińskiej Polonii. Zjednoczenie, we wrześniu 1939 roku, zorganizowało zbiórkę pieniężną na cele sanitarne dla uchodźców z Polski. Stowarzyszenie, mimo perturbacji, działało do czerwca 1941 roku, kiedy to, na prośbę kończącego swoją misję Poselstwa RP w Helsinkach, zawiesiło działalność.

Ambasada RP w Helsinkach. Źródło: Gov.pl, CC BY 3.0 PL <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/deed.en>, via Wikimedia Commons
Ambasada RP w Helsinkach. Źródło: Gov.pl, CC BY 3.0 PL, via Wikimedia Commons

Trudne trzy dekady Zjednoczenia Polskiego w Helsinkach

Stowarzyszenie powróciło do działalności w lutym 1946 roku. Na nowego prezesa wybrano wspomnianego wcześniej Władysława Wnuka. Po 1945 roku do Zjednoczenia należało nie więcej niż 50 osób. W pierwszych powojennych latach stowarzyszenie utrzymywało kontakt z Ambasadą PRL w Helsinkach. Zerwanie stosunków nastąpiło z powodu braku zgody Zjednoczenia Polskiego na zawieszenie portretu Stalina w użytkowanym przez nich lokalu. Wydarzenie to miało miejsce w 1952 roku. Przez kolejne 5 lat zebrania Zjednoczenia odbywały się w domach członków oraz lokalach gastronomicznych.

Drugą wspólną aktywnością podejmowaną przez członków Zjednoczenia był wspólny udział w nabożeństwach w języku polskim. Było one organizowane raz na miesiąc w kaplicy biskupiej helsińskiego Domu Biskupiego. W tymże domu od 1954 bezpłatnie udostępniono stowarzyszeniu jedno z pomieszczeń. Obchodzono w nim między innymi 40-lecie istnienia Zjednoczenia Polskiego w Helsinkach. O skromności obchodów świadczy fakt, że uczestniczyło w nich jedynie 28 osób. Nie może Nas to dziwić. Wówczas w całej Finlandii żyło nie więcej niż 150 Polaków, w tym między 70 a 100 w Helsinkach. Liczba aktywnych członków Zjednoczenia, a przez to i liczba organizowanych wydarzeń spadała z roku na rok. Pod koniec lat 60. działalność stowarzyszenia powoli, ale zamierała. Liczba zebrań spadała z roku na rok i na początku kolejnej dekady Zjednoczenie Polskie w Helsinkach posiadało 11 aktywnych członków. Wydawać by się mogło, że tutaj będzie dochodzić do końca naszej historii, ale na szczęście nic bardziej mylnego.

Katedra pod wezwaniem Świętego Henryka w Helsinkach. W jednej z sali parafialnych do dziś odbywają się spotkania Zjednoczenia Polskiego. Miejsce to odgrywało i wciąż odgrywa bardzo ważną rolę w  życiu naszych rodach w Finlandii. Źródło: Saint_Henry's_Cathedral_Helsinki.jpg: Tomistiderivative work: Rabanus Flavus, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons.
Katedra pod wezwaniem Świętego Henryka w Helsinkach. W jednej z sali parafialnych do dziś odbywają się spotkania Zjednoczenia Polskiego. Miejsce to odgrywało i wciąż odgrywa bardzo ważną rolę w  życiu naszych rodach w Finlandii. Źródło: Saint_Henry’s_Cathedral_Helsinki.jpg: Tomistiderivative work: Rabanus Flavus, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons.

Powiew młodości

Nowe pokolenie emigrantów, które zaczęło przybywać do Finlandii w latach 70. i 80. wniosło świeży powiew do działalności Zjednoczenia Polskiego w Helsinkach. Choć jego współzałożyciel i długoletni lider Władysław Wnuk formalnie ustąpił z funkcji prezesa w 1978 roku, pozostawał dla organizacji autorytetem aż do śmierci w 1992. Naturalnie objął funkcję prezesa honorowego – nikt nie miał wątpliwości, że to jemu zawdzięczano przetrwanie i rozwój instytucji przez dekady. Władze Zjednoczenia przejmowali kolejno Jerzy Widomski, Michał Zieliński, Henryk Szymczak, Józef Darkowski, Zygmunt Ratajczak i Andrzej Sollamo. Każdy z nich wnosił coś własnego, ale fundamentem pozostawała misja: pielęgnowanie polskości. Szczególnie aktywnym działaczem okazał się Michał Zieliński, który nie tylko kierował stowarzyszeniem, ale i popularyzował polską kulturę w Finlandii. Jego działalność uhonorowano Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Lata 80. i 90. były okresem wyraźnego ożywienia. Organizowano pokazy filmowe, wieczory literackie, pikniki, turnieje brydżowe i tenisowe. Drużyna piłkarska Polonia-Helsinki (później HePuLi-LOT-Polonia) sięgała po sukcesy na boiskach – zdobywając m.in. złoty medal w halowych mistrzostwach Finlandii amatorów. Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce Zjednoczenie zorganizowało pomoc humanitarną dla rodaków, a w 1982 roku w helsińskim kościele św. Henryka odbyła się msza za ojczyznę z udziałem biskupa Paula Verschurena. W 1989 roku przedstawiciele fińskiej Polonii powitali papieża Jana Pawła II podczas jego historycznej wizyty w Helsinkach. Niebawem potem mieli okazję spotkać się również z prezydentem Lechem Wałęsą. Obchody 75- i 80-lecia Zjednoczenia przyciągały uwagę nie tylko Polaków, ale i fińskich mediów, lokalnych władz oraz środowisk kulturalnych. Powstała szkółka dla dzieci, zorganizowano koncerty w słynnej Temppeliaukion Kirkko, a zloty Polonii Fińskiej w Emäsalo i Kauniainen na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń wspólnoty.

Władysław Wnuk – wieloletni lider Zjednoczenia Polskiego i fińskiej Polonii. Źródło:  https://www.polonia-finlandia.fi
Władysław Wnuk – wieloletni lider Zjednoczenia Polskiego i fińskiej Polonii. Źródło: https://www.polonia-finlandia.fi/

Nowy wiek – nowe wyzwania

Po przełomowych latach 80. i 90., Zjednoczenie Polskie w Helsinkach kontynuowało swoją działalność na rzecz utrzymania polskiej tożsamości, kultury i tradycji, jednocześnie dostosowując ją do zmieniających się warunków społecznych i politycznych. Z biegiem lat organizacja stała się nie tylko miejscem, gdzie Polacy w Finlandii mogli pielęgnować swoje dziedzictwo, ale również przestrzenią, w której integrowali się z fińskim społeczeństwem. W okresie tym Zjednoczenie, w odpowiedzi na zmieniające się warunki migracyjne, rozpoczęło działania mające na celu wspieranie nie tylko tożsamości narodowej, ale również procesów adaptacji Polaków w nowym środowisku, szczególnie w kontekście pojawiających się nowych pokoleń migrantów.

Po 2000 roku, w wyniku gwałtownych zmian demograficznych, Zjednoczenie Polskie stało się jednym z kluczowych punktów, w których Polacy w Finlandii mogli nie tylko utrzymać więzi z ojczyzną, ale także łatwiej odnaleźć swoje miejsce w fińskim społeczeństwie. Zmiany migracyjne i coraz powszechniejszy dostęp do mediów cyfrowych sprawiły, że Zjednoczenie stało się ważnym ośrodkiem wsparcia, nie tylko w kwestiach kulturalnych, ale także w zakresie edukacji i integracji społecznej. Wzrosło zapotrzebowanie na inicjatywy wspierające rodziny, osoby starsze oraz dzieci, które coraz częściej funkcjonowały na styku dwóch kultur.

Od 2010 roku, organizacja postawiła na rozwój inicjatyw kulturalnych i edukacyjnych. Kursy języka polskiego, które były oferowane zarówno dzieciom, jak i dorosłym, stały się jednym z podstawowych narzędzi wspierania polskiej tożsamości w Finlandii. Organizacja, wykorzystując nowoczesne technologie, wprowadziła także formy warsztatowe i seminaria, które miały na celu nie tylko naukę języka, ale także integrację Polaków, umożliwiając im wymianę doświadczeń i pogłębianie wiedzy o własnej kulturze. Ważnym aspektem tych działań było również budowanie więzi międzypokoleniowych oraz rozwijanie lokalnych partnerstw z fińskimi instytucjami.

Jeden z polskich grobów w Helsinkach będących pod opieką Zjednoczenia Polskiego. Źródło: https://www.polonia-finlandia.fi/
Jeden z polskich grobów w Helsinkach będących pod opieką Zjednoczenia Polskiego. Źródło: https://www.polonia-finlandia.fi/

Ostatnie dziesięciolecie

W 2014 roku Zjednoczenie Polskie zorganizowało projekt – „Polska w Finlandii: Kultura, Historia, Tożsamość”. Była to seria wydarzeń kulturalnych, takich jak wystawy, spotkania z artystami, pisarzami i historykami, które miały na celu przedstawienie polskiego dziedzictwa oraz współczesnych realiów Polski. Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem zarówno Polonii, jak i fińskich obywateli, którzy dzięki projektowi mogli lepiej poznać polską historię i kulturę. Zjednoczenie nie ograniczyło się tylko do działań kulturalnych. Co roku organizuje obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Wydarzeniem integruje Polaków, fińskich przyjaciół Polski oraz przedstawicieli władz. Dzięki takim inicjatywom stowarzyszenie stało się przestrzenią nie tylko do świętowania, ale także do budowania dialogu między Polakami a Finami.

Polska młodzież, przy wsparciu Zjednoczenia, uczestniczyła w wymianach międzynarodowych, angażując się w projekty artystyczne, sportowe i edukacyjne. Współpraca z fińskimi szkołami zaowocowała organizowaniem wspólnych wycieczek, warsztatów i koncertów, które sprzyjały integracji młodszych pokoleń obu narodów. Zjednoczenie umożliwiło także młodym Polakom, którzy przybyli do Finlandii, odnalezienie swojego miejsca w społeczeństwie, nie zapominając jednocześnie o polskich korzeniach. Wraz z objęciem funkcji przewodniczącego Zjednoczenia przez Marka Kowalskiego w 2015 roku, organizacja kontynuowała tradycję wspierania Polonii, wprowadzając jednocześnie innowacyjne rozwiązania. Pod jego przewodnictwem Zjednoczenie postawiło na nowoczesne technologie – media społecznościowe i platformy cyfrowe stały się istotnym narzędziem szerzenia polskiej kultury, historii oraz wartości wśród młodszych pokoleń Polaków w Finlandii. Ponadto organizacja rozwinęła współpracę międzynarodową, angażując Polaków nie tylko z Finlandii, ale i innych krajów skandynawskich, co pozwoliło tworzyć globalną sieć wsparcia i wymiany doświadczeń.

Zjednoczenie Polskie nie zapomina również o tych, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Organizacja zapewnia pomoc prawną, socjalną oraz wsparcie dla osób starszych, wciąż pozostając głównym punktem odniesienia dla Polonii w Finlandii. Dzięki tej wszechstronnej działalności Zjednoczenie Polskie w Helsinkach nie tylko pielęgnuje polską tradycję, ale także staje się ośrodkiem integracyjnym, który wspiera Polaków w ich codziennym życiu za granicą.

  1. Około 1000 osób. ↩︎
  2. Later-Chodyłowa E., Dzieje Zjednoczenia Polskiego w Helsinkach w latach 1917-2017, Toruń-Helsinki-Kopenhaga 2023, s.14. ↩︎
  3. Dzisiejszy Wyborg. ↩︎

Bibliografia:

• Later-Chodyłowa E., Dzieje Zjednoczenia Polskiego w Helsinkach w latach 1917-2017, Toruń-Helsinki-Kopenhaga.
Nasza długa historia. Źródło: https://www.polonia-finlandia.fi/ [dostęp na: 16.04.2025].

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content