Andrzejki w polskiej szkole w Komracie

Andrzejki w Komracie

Autor:Ludmiła Wolewicz

30 listopada 2024 roku w klasie języka polskiego Stowarzyszenia Polaków Gagauzji odbył się wieczór andrzejkowy.

Andrzejki – wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Pierwsza polska wzmianka literacka o nim pojawiła się w 1557 roku za sprawą Marcina Bielskiego

Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.

Kiedyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.

Pochodzenie andrzejkowych wróżb matrymonialnych nie jest do końca znane – niektórzy autorzy wskazują na starożytną Grecję, podkreślając podobieństwo źródłosłowu imienia Andrzej (Andreas) i greckich słów aner, andros oznaczających męża, mężczyznę; inni odwołują się do kultu starogermańskiego boga Frejra, dawcy bogactw, bóstwa miłości i płodności.

W Szkocji obchodzony 30 listopada dzień świętego Andrzeja jest świętem narodowym

Tradycyjny wieczór andrzejkowy dla dzieci i młodzieży ze Stowarzyszenia Polaków Gagauzji przyciągnął wielu chętnych.

Lanie wosku, losowanie symboli związanych z przyszłością czy ustawianie butów – czyli tradycyjne andrzejkowe wróżby – cieszyły się dużym zainteresowaniem i wywołały mnóstwo pozytywnych emocji.

Uczestnicy śpiewali andrzejkową piosenkę, wzięli udział w zabawach integracyjnych a na koniec zjedli pizzę. Słowem – wieczór należał do wyjątkowo udanych. Dzieci poznały polskie tradycje, świetnie się przy tym bawiąc i integrując. Uczestnicy zapoznali się z kolejną polską tradycją, którą na pewno będą pielęgnować.

Scroll to Top
Skip to content