Zamienił rękawice bokserskie na sutannę!

Autor:Magdalena Maławska

„Pan Bóg ma duże poczucie humoru. Jego drogi są niezbadane. Skoro Związek Sowiecki się rozpadł to znaczy, że wszystko w życiu jest możliwe.”

„Dla nas polskość jest świętością…” mawia ksiądz Józef, niezłomny obrońca polskości na Litwie. To wielki dar od Pana Boga, że parafia w Butrymańcach i w Podborzu ma takiego proboszcza, który dba o wspólnotę parafialną, całą społeczność butrymańską i o pamięć. Jak pisał Ojciec Święty Jan Paweł II „Nie można budować tożsamości bez pamięci”. Cechuje go poczucie dumy płynące z faktu, że jest Polakiem, że jest potomkiem bohaterów i świętych naszej narodowej historii, że jest synem narodu, który miał wielkie znaczenie w historii Europy i świata. Dla niego polskość to wspólnota historycznego losu, kultury, duchowego dziedzictwa i wiary katolickiej.

Ksiądz Józef Aszkiełowicz w Ostrej Bramie. Zdjęcie: http://www.wilnoteka.lt/

Tańczył i śpiewał w zespole „Wilia” oraz trenował boks

Ksiądz Józef Aszkiełowicz urodził się w 1955 roku w Wilnie, w polskiej rodzinie. Rodzice pochodzili z Turgiel. Ukończył Technikum Technologiczne w Wilnie. Czas szkoły był dla niego czasem wrastania w tradycje narodowe, pomimo różnych zagrożeń, bo była to rzeczywistość na terenach byłego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Tańczył i śpiewał w zespole „Wilia” oraz trenował boks. Uczył się w rosyjskiej szkole, gdzie trzeba było bić się, żeby przetrwać. U Rosjan silni byli szanowani a słabych deptano. Odbył służbę wojskową w Wojskach Ochrony Powietrznej Obwodu Moskiewskiego. Jako żołnierz wywalczył tytuł mistrza boksu, Moskiewskiego Okręgu Wojskowego. Do kapłaństwa powołał go Pan Bóg w 1977 r., kiedy odbywał zasadniczą służbę w sowieckim wojsku. Był wtedy radiomechanikiem na lotnisku. Pewnej nocy szedł po zapasowym pasie startowym i nagle doznał olśnienia wielkiej miłości Pana Boga. Upadając na kolana, zaczął się modlić. Wtedy to przyszła do niego myśl, że powinien iść do seminarium. Zrozumiał, że jest to powołanie. Po latach studiów w Seminarium Duchownym w Kownie, 1 września 1979 roku przyjął święcenia kapłańskie.

Skoro Związek Sowiecki się rozpadł to znaczy, że wszystko w życiu jest możliwe!

Pierwszą parafią w której dane mu było posługiwać była parafia w Ejszyszkach. Następnie został proboszczem w Turgielach do 2002roku. Kolejną posługę jako proboszcz pełnił w Mejszagole. Obecnie posługuje w Parafii Św. Michała Archanioła w Butrymańcach i w Podborzu na Wileńszczyźnie. W obu parafiach mieszka blisko 2 tys. Polaków. Nabożeństwa są odprawiane tylko po polsku.

Ksiądz Józef Aszkiełowicz za swoją postawę, świadectwo i działalność został odznaczony kilkoma nagrodami i wyróżnieniami. Otrzymał od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego Złoty Krzyż Zasługi, został zwycięzcą plebiscytu „Polak Roku”, organizowanego przez „Kurier Wileński”. W 2016 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przyznał mu Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi dla Polskiego Kościoła na Wschodzie, za krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowych. W tym samym roku Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wręczył  księdzu Józefowi Złoty Krzyż Związku Piłsudczyków. 6 lat temu otrzymał tytuł Honorowego Kanonika Kapituły Grodzieńskiej.

Często mawia że „Pan Bóg ma duże poczucie humoru. Jego drogi są niezbadane. Skoro Związek Sowiecki się rozpadł to znaczy, że wszystko w życiu jest możliwe.”

Ksiądz Józef Aszkiełowicz na rowerze. Zdjęcie: https://vod.tvp.pl/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content