Na początku maja laureatka konkursu o dowódcach Powstania Styczniowego 1863/64, Joanna Dacewicz, wraz z nauczycielką historii Panią Lilą Gajewską w ramach nagrody udały się do kilku miejsc związanych z tym zrywem niepodległościowym na Litwie.
Punktami na trasie wyjazdu były między innymi dworek Szylingów, gdzie ksiądz Antoni Mackiewicz zainicjował swoją działalność powstańczą stając się kapelanem i jednym z przywódców insurekcji. Innym z odwiedzonych miejsc był Pałac w Bystrampolu związany z postacią Władysława Bystrama – Powstańca Styczniowego, zesłanego po upadku insurekcji na Syberię.
„4 maja Joanna Dacewicz, jako jedna z zwycięzców konkursu rejonowego o dowódcach powstania 1863 roku, wraz z nauczycielką historii wzięła udział w wycieczce edukacyjnej, której organizatorem był Wydział Oświaty Rejonu Wileńskiego. Podczas wycieczki, wraz z innymi zwycięzcami konkursów organizowanych w rejonie wileńskim, zwiedziliśmy Muzeum Powstania 1863 r. w Podbrzeziu, które od 1993 r. mieści się w dworku Szylingów. Właśnie tu ksiądz Antoni Mackiewicz w 1863 r. z oddziałem 250 osób rozpoczął walkę z caratem. Muzeum zawiera eksponaty z okresu powstania, rzeczy księdza A. Mackiewicza, ekspozycję lamp naftowych. Następnie zwiedziliśmy pałac w Bystrampolu, jeden z najpiękniejszych pałaców Litwy północnej. Władysław Bystram wziął udział w powstaniu. W czasie okupacji sowieckiej w pałacu mieściła się szkoła techniczna. Niestety nic z byłego wyposażenia z czasów Bystramów nie zachowało się. Pałac odwiedzał Henryk Sienkiewicz, kiedy poszukiwał materiału do powieści ,,Potop”. Po południu, pełni nowych wrażeń oraz wiadomości z zakresu historii powstania, wróciliśmy do domu”.