Gdy większość mieszkańców Polski przygotowywało się do świętowania Nowego Roku, na jednej z wysp na Pacyfiku już dawno zabrzmiały radosne okrzyki witające nadejście 1 stycznia. To właśnie na Kiribati ludzie jako pierwsi witają Nowy Rok. Co ciekawe, jedna z wiosek na tej wyspie nosi zaskakującą nazwę: Poland. Dlaczego? Jakie związki ma ta mała osada z Polską i Polakami?
Wioska Poland – skąd ta nazwa?
O godzinie 11:00 czasu polskiego (dnia 31 grudnia), czyli o godzinie 00:00 lokalnego czasu na Kiribati, rozpoczyna się świętowanie Nowego Roku. To efekt położenia wyspy na zachód od Międzynarodowej Linii Zmiany Daty.
W odległej wiosce Poland na Kiritimati, jednej z wysp w archipelagu Line, Nowy Rok jest witany przez jej 404 mieszkańców. To miejsce nosi jednak zaskakującą nazwę, która zdaje się nie mieć nic wspólnego z lokalnymi realiami. Otóż, legenda związana z tą nazwą sięgają historii, gdy na wyspę miał trafić Polak – Stanisław Pełczyński. Według niej, Stanisław pomógł mieszkańcom rozwiązać problemy z nawadnianiem plantacji palmowych, wprowadzając zmodyfikowany system nawadniania. W podziękowaniu dla Polaka, wioskę nazwano Poland, zbudowano kościół św. Stanisława, a lagunę nazwano Zatoką Świętego Stanisława.
Historia miejscowości Poland
Czy legenda jest prawdziwa? Według historyków nazwa wioski prawdopodobnie związana jest z Francuzem o polskich korzeniach, Charlesem Malinowskim, który pełnił funkcję zarządcy owej wyspy. Nazwa mogła również nawiązywać do pobliskiej zatoki św. Stanisława, nazwanej tak na cześć brata ówczesnego dzierżawcy.
Osada Poland leży na zachodnim krańcu wyspy. Jest otoczona otwartym Oceanem Spokojnym z południowego-zachodu i Wielką Laguną od północnego-wschodu. Miejscowość jest odizolowana od reszty cywilizacji.
Ciekawe zwyczaje Nowego Roku w różnych częściach świata
Podczas gdy w Polsce i w większości krajów kultury łacińskiej świętowanie Nowego Roku zaczyna się o północy z 31 grudnia na 1 stycznia, to inne kultury mają swoje unikalne tradycje. Chińczycy witają Nowy Rok między 21 stycznia a 20 lutego, stosując kalendarz księżycowy. Z kolei Grecy wieszają na drzwiach cebulę lub granat, a Włosi jedzą kiełbasę z soczewicą, która ma przynieść im fortunę w nadchodzącym roku. Warto również wspomnieć o nietypowej tradycji Brazylijczyków, którzy ubrani na biało (kolor symbolizujący szczęście) żegnają stary rok, czy Hiszpanów, którzy przy każdym (z dwunastu) uderzeniu zegara o północy muszą zjeść jedno winogrono.
Ostatni na świecie, pierwszy dla Polski
W Polsce, jak i w wiosce Poland na Kiribati, Nowy Rok jest okazją do świętowania, składania życzeń i początkiem kolejnego rozdziału. Sylwester to jedno z najbardziej ekscytujących wydarzeń na kalendarzu, kiedy ludzie na całym świecie zjednoczeni w entuzjazmie witają nadejście nowego roku. Niezależnie od kultury, wyznawanej religii czy położenia geograficznego, Sylwester jest świętem, które jednoczy ludzi na całym świecie. Globalne połączenie przez wspólne świętowanie Nowego Roku symbolizuje uniwersalną nadzieję na lepsze jutro.