Na małej uroczej chorwackiej wyspie Šolta pamięć o Baczyńskim trwa nieprzerwanie. Krzysztof Kamil Baczyński – poeta pokolenia Kolumbów. 80 lat temu, podczas ostrzelania przez snajperów, zginął w Powstaniu Warszawskim. Baczyński zmarł zdecydowanie za wcześnie. Jego pamięć ciągle trwa na wyspie Šolta dzięki Polskiemu Towarzystwu Kulturalnemu Polonez.
Poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
W poezji Baczyńskiego można wyróżnić dwa etapy twórczości: tę szczęśliwą, radosną, napawającą optymizmem oraz tę tragiczną, katastroficzną, wręcz apokaliptyczną. Z Chorwacją związana jest radosna część twórczości poety oraz jego beztroskie lata.
„Znów wędrujemy ciepłym krajem, malachitową łąką morza. (Ptaki powrotne umierają wśród pomarańczy na rozdrożach.)”
Baczyński przebywał na kolonii letniej na małej uroczej wyspie Šolta w 1937 i 1938 roku. Tu powstały takie wiersze jak: „Dalmacja“, „Laurowy liść“, „Burza na morzu“, „Wędrujemy ciepłym krajem“. Podczas kolonii przeżył dwie wielkie miłości do Zuzanny i Hanny.
Na wyspie Šolta pamięć o Baczyńskim trwa
W rocznicę śmierci poety, przedstawicielki Towarzystwa Kulturalnego Polonez – Przewodnicząca Monika Waligórska i Wiceprzewodnicząca Agnieszka Babić – popłynęły na Šoltę, aby złożyć wieniec pod tablicą pamiątkową poświęconą Baczyńskiemu i oddać mu należny hołd. Polskie Towarzystwo również przetłumaczyło jego wiersze na język chorwacki. Kto jeszcze nie był na Šolcie, a będzie w okolicy, serdecznie polecamy odwiedzić to malownicze miejsce, niegdyś będące własnością Polskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Dom Polski nad Adriatykiem”.
Więcej o uroczystości postawienia tablicy przez Towarzystwo Kulturalne Polonez oraz o pobycie młodego poety na wyspie Šolta możecie przeczytać pod poniższym linkiem
UROCZYSTOSCI NA WYSPIE ŠOLTA
Źródło: https://www.facebook.com/PolskieTowarzystwoKulturalnePolonezPoljskaUdruga