Z Lipawy śladami Tyszkiewiczów w Połądze i Kretyndze

Autor:Magdalena Maławska

200 lat historii rodziny hrabiów Tyszkiewiczów w Połądze i Kretyndze – Śladami Tyszkiewiczów

W tym roku przypada 200 lat historii rodziny hrabiów Tyszkiewiczów w Połądze. Z tej okazji przedstawiciele Towarzystwa Polskiego w Lipawie wraz z przyjaciółmi z innych stowarzyszeń udali się do sąsiedniej Litwy. Aby obejrzeć dziedzictwo hrabiów Tiszkiewiczów w Połądze i Kretyndze. Po kilku dniach deszczu, przyszło słońce, które pozwoliło wszystkim cieszyć się przyjemnym słonecznym czasem.

Zwiedzanie Połągi śladami Tyszkiewiczów

Wyjazd zaczął się od przedstawienia każdej organizacji i powiedzenia kilku zdań o sobie. Zwiedzanie rozpoczęło się od centrum Połągi. Czekała tu na grupę świetna przewodniczka Pani Janina, która oprowadzając po mieście pokazała wszystkim perełki o których mało kto słyszał. Spacer po mieście był bardzo przyjemnym przeżyciem, które dodatkowo ubogacał widoki na pas wybrzeża. Zobaczyliśmy również Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, który swoim neogotyckim pięknem i okazałością przyciąga wzrok niemal każdego przechodnia. Na jego budowę składali się okoliczni mieszkańcy i kuracjusze z Polski, a dużą sumę dorzucili także Tyszkiewiczowie. W środku są obrazy m.in. Matki Bożej Częstochowskiej oraz Jana Pawła II. Udało się również zwiedzić Pałac hrabiów Tyszkiewiczów, który obecnie jest Muzeum Bursztynu-filią Litewskiego Narodowego Muzeum Sztuki. Przewodniczka Janina opowiadała historię przeplatając dowcipami i anegdotami, co czyniło opowieść szczególnie interesującą.

Wspólny obiad

Po zwiedzaniu pałacu był wspólny wyśmienity obiad. Żegnając uroczą Połągę w drodze do Kretyngi prezes Polskiego Towarzystwa „Wanda” w Lipawie, Pani Rita Rozentale opowiedziała wszystkim o życiu na Dworze Tiszkiewiczów oraz filmie Trędowata.

Zwiedzanie Kretyngi

W Kretyndze zaplanowane było zwiedzanie Pałacu Tyszkiewiczów. W 1875 roku hrabia Józef Tyszkiewicz kupił tu majątek. Następnie przebudował stare budynki, połączając je za pomocą ogromnej oranżerii w jedną budowlę. Obecnie mieści się tu Muzeum Kretyngi w którym eksponowane są przedmioty z epoki: meble, obrazy, porcelana, mnóstwo fotografii, z których spoglądają Tyszkiewiczowie, przeróżne drewniane rzeźby i zbiory archeologiczne. Jednak największe emocje wzbudził we wszystkich Ogród Zimowy, założony już za czasów hrabiego, w którym rośnie ok. 580 gatunków roślin. Z całą pewnością można stwierdzić, że tak pyszną kawą i w tak niezwykle ciekawym miejscu, jak  dawna hrabiowska destylarnia, dawno nikt się nie delektował. Przemyślany każdy szczegół z pięknym wnętrzem.

Słońce towarzyszyło wycieczkowiczom przez cały czas, z chwilowymi opadami. To był wspaniały wspólny wyjazd.

Śladami Tyszkiewiczów
Połąga
Śladami Tyszkiewiczów


Pałac Tyszkiewiczów w Połądze od strony ogrodu różanego
źródło: CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=206713
Śladami Tyszkiewiczów
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii źródło:  https://www.facebook.com/poliLiepaja
Śladami Tyszkiewiczów
Wspólne zwiedzanie Połągi z panią przewodnik
Śladami Tyszkiewiczów
W Muzeum Bursztynu
Drzewo genealogiczne Tyszkiewiczów
Muzeum Kurortu Połąga
Ogród zimowy w Pałacu w Kretyndze
Zdjęcie: https://www.wilno.name/litwa/kretynga.html
Pałac Tyszkiewiczów w Kretyndze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content