Uczniowie razem z rodzicami wyszukują stare polskie groby: wspomnienia, modlitwa i nadzieja

Autor:Katarzyna Kogut

Uczniowie razem z rodzicami wyszukują stare polskie groby, których bliscy dawno stąd wyjechali i nie mają możliwości być w tym czasie w Czortkowie, i to w ich imieniu stawiamy znicze na grobach ich bliskich. Pamiętając, że chociaż zmarli…

Wspomnienie Tych, którzy odeszli przed nami do Pana to okazja, aby w rodzinnym gronie powspominać naszych bliskich. Tych, żyjących w naszej pamięci, których zdjęcia są przechowywane w starym albumie, bądź w telefonie. Teraz dochodzą jeszcze Ci, których tak dużo przybywa na Ukraińskich cmentarzach, którzy swoje życie oddali walcząc o pokój. Przeżywanie wspomnienia wszystkich zmarłych zmieniło się na Ukrainie. Ilość ofiar wojennych żołnierzy i cywilnych jest tak ogromna, że dotyka niemal każdej rodziny bezpośrednio, bądź pośrednio. Ból, cierpienie i ogromny smutek przeplatają się ze złością, nienawiścią, ale też bezradnością wobec rzeczywistości wojennej. 

Na Ukrainie nie jest to dzień wolny od pracy. Gromadzimy się więc z naszymi uczniami i ich rodzicami na cmentarzu na wspólnej modlitwie i zapalaniu zniczy w godzinach wieczornych. I wówczas uczniowie razem z rodzicami  wyszukują stare polskie groby, których bliscy dawno z stąd wyjechali i nie mają możliwości być w tym czasie w Czortkowie. To w ich imieniu stawiamy znicze na grobach ich bliskich. Pamiętając, że chociaż zmarli nie mogąc już sobie pomóc, mogą wypraszać dla nas potrzebne łaski, a my modlitwą i uzyskanym odpustem zupełnym możemy przybliżyć ich spotkanie ze Zmartwychwstałym.

Znicze na ukraińskim cmentarzu
Cmentarz w Czortkowie – uczniowie sobotnio-niedzielnej szkoły języka polskiego z rodzicami
Znicze na ukraińskim cmentarzu
Uczniowie sobotnio-niedzielnej szkoły języka polskiego z rodzicami
Znicze na ukraińskim cmentarzu
Cmentarz w Czortkowie – uczniowie sobotnio-niedzielnej szkoły języka polskiego z rodzicami
Cmentarz w Czortkowe
Scroll to Top
Skip to content