Światło Pamięci Niezwyciężonym

Autor:Krystyna Frołowa
W tym roku w przededniu Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada na cmentarzach we Lwowie oraz w obwodzie lwowskim na grobach bohaterów walczących o niepodległość Polski zapłonęło ponad 300 zniczy, a wszystko to było możliwe dzięki akcji „Światło Pamięci Niezwyciężonym”. Jest to już szósta edycja, którą organizowuje Stowarzyszenie „Grupa Wschód” z Białegostoku. Z każdym rokiem w akcji bierze udział coraz więcej organizacji nie tylko z Polski, ale również z innych krajów, takich jak Litwa, Ukraina, Łotwa, Uzbekistan, Włochy i Wielka Brytania.

Udział w tej akcji dla nas jest już dobrą tradycją, a zapalone przez nas światełka pamięci stają się symbolem naszej pamięci o bohaterach, którzy walczyli o odzyskanie i utrzymanie Wolnej, Niepodległej Rzeczypospolitej podczas powstań narodowych i wojen.

W tym roku grupa młodzieży z naszego stowarzyszenia zapaliła znicze na mogiłach żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1920 roku w Horpyniu, pod Firlejówką, pod Buskiem, na Cmentarzu Janowskim, gdzie też są pochowani Orlęta, którzy walczyli w 1918-1919r., pod pomnikiem Orlętom Lwowskim Odcinka Rzęsna-Polska Poległym w obronie Lwowa w 1918-1919r., na Podhołosko i Zamarstynowie, gdzie są pochowani żołnierze Wojska Polskiego poległym w 1939roku, w miejscu gdzie spoczywa 67 żołnierzy WP poległych 19.09.1939r. w Jasieniskach, w Malechowie w  miejscu, gdzie spoczywa 64 żołnierzy WP poległych 19.09.1939r., na Zadworzu, gdzie pochowani są Orlęta walczący z wojskami bolszewickimi, polegli 17.08.1920r.

W każdej miejscowości na cmentarzach bądź w miejscach pamięci oddaliśmy hołd poległym, którzy oddali swe życie za Ojczyznę. Dziś, gdy Polska jest wolna i niepodległa, jest to tak ważne, by pamiętać o ofierze, jaką przyszło się zapłacić tak wielu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content