Mieszkając na Islandii, niewielkiej wyspie gdzieś pośrodku Północnego Atlantyku, nie jest łatwo o kontakt z polską muzyką na żywo. A przecież mieszka tam około dwudziestu czterech tysięcy Polaków. To dla nich powstał Projekt ZORZA. Jego celem jest zapraszanie polskich artystów na Islandię i utworzenie przestrzeni dla koncertów, warsztatów i artystycznej wymiany między Polską a Islandią.
Twórczynią tego projektu jest Elżbieta Kaczmarek. Po latach poszukiwania artystycznej satysfakcji, stworzyła własną ZORZĘ, aby zapewnić islandzkiej Polonii dostęp do najlepszej jakości wydarzeń kulturalnych.
Koncert w Harpie
W ramach tego projektu 31 marca 2025 roku w sali prestiżowego obiektu koncertowego w Reykjaviku zwanego Harpą (po polsku to po prostu harfa), odbył się pierwszy koncert.
Wieczór rozpoczął występ Ariego Árelíusa, islandzkiego gitarzysty, producenta i twórcy tekstów, którego muzyka oscyluje między melancholią a hipnotyzującymi dźwiękami, tworząc klimat, który idealnie wpisuje się w ideę ZORZY – przenikania się kultur i budowania nowych muzycznych połączeń. Ari zaprezentował niepublikowane jeszcze utwory ze swojego nowego albumu Hulin Hönd.
A potem na scenie pojawił się Mikromusic. Osoby, które uczestniczyły w koncercie, mówiły, że było to magiczne wydarzenie. Wiele osób wstało z miejsc i tańczyło pod sceną, a publiczność śpiewała razem z zespołem. Na zakończenie były owacje na stojąco.
Zespół Mikromusic, laureat nagrody Fryderyk, to jeden z najbardziej cenionych polskich zespołów avant-pop, łączący elementy jazzu, rocka, elektroniki i słowiańskiego folku. Jest znany z takich przebojów jak „Takiego chłopaka” czy „Nie umiem tańczyć”.
Elżbieta, która wymyśliła ZORZĘ
Elżbieta Kaczmarek, twórczyni projektu ZORZA, to osoba, która swoją prywatną pasję i pełne zaangażowanie przekuła w działanie na rzecz promocji muzyki i kultury – nie tylko polskiej – z zamiarem rozwijania tej inicjatywy na islandzkiej ziemi.
„Bardzo chciałam, aby projekt ZORZA zbliżył polską i islandzką społeczność poprzez muzykę – pokazał, że piękne dźwięki i emocje mogą przekraczać bariery językowe. Chciałam, aby Islandczycy poznali polską muzykę, a Polacy mieli okazję usłyszeć twórczość islandzkich artystów, których być może nigdy wcześniej nie mieli szansy odkryć”
– mówi Elżbieta o swoim pomyśle.
Warsztaty muzyczne
Ideą ZORZY i tym, co odróżnia ją od klasycznego organizowania koncertów, jest stworzenie przestrzeni na bliższy, bardziej intymny kontakt artystów z publicznością.
„Projekt ZORZA to nie tylko muzyka – to przestrzeń spotkań, inspiracji i budowania mostów między kulturą polską i islandzką” – mówi Elżbieta. „Od początku wiedziałam, że ZORZA nie będzie jedynie cyklem koncertów – to projekt, który wyrósł z potrzeby społeczności i wciąż ewoluuje w odpowiedzi na jej oczekiwania. Z jednej strony to moja wizja, ale z drugiej – to, co się z nią dzieje, jest wynikiem interakcji z ludźmi, którzy ją współtworzą”
– dodaje.
Z rozmów z polskimi artystami mieszkającymi na Islandii oraz islandzkimi muzykami narodził się projekt ZORZA Discovery. Obejmie on mniej znanych artystów z Polski i Islandii.
„Może powstaną polsko-islandzkie zespoły, może covery islandzkich utworów w języku polskim i na odwrót? Może będą oni organizować wspólne warsztaty? Chcę, aby te dwie kultury łączyły się i inspirowały poprzez muzykę”
– wyjaśnia Elżbieta.
Warsztaty muzyczne z zespołem Mikromusic zostały w całości sfinansowane przez Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Reykjaviku. W ich trakcie powstała piosenka, której premiera odbędzie się jesienią 2025 roku.
Plany na przyszłość
Projekt ZORZA nie kończy się na jednym wydarzeniu. Ta inicjatywa obejmie wielu polskich artystów. Będą mogli przylecieć na Islandię, koncertować, prowadzić warsztaty, realizować nagrania i filmy w otoczeniu niezwykłych islandzkich krajobrazów. Trwają już rozmowy z kolejnymi twórcami.
Strona internetowa projektu: zorzaproject.com
Projekt na Facebooku: https://www.facebook.com/profile.php?id=61571816762974
Projekt na Instagramie: https://www.instagram.com/zorza.project/