Projekt „Polonijny Think Tank” realizował zamierzone cele zadania, czyli udział ponad 50 polskich liderów, liderek społecznych, działających w 6 krajach Europy, w spotkaniach, konferencjach, wydarzeniu łączącym środowiska i wzmacniającym współpracę. Wydarzenie te odbywające się w Krakowie i Wrocławiu były częścią budowy Polonijnego Think Tanku – miejsca praktycznych rozwiązań i współprac.
Przybyłe delegacje do Wrocławia a potem do Krakowa, poprzez liczne spotkania środowiskowe, debaty i warsztaty robocze, stworzyły zarys strategii do dalszych wspólnych działań. Wybrzmiały bieżące problemy środowiska polonijnego, zostało przekazanych wiele praktycznych informacji nawiązano nowe kontakty zawodowe, zintegrowała się grupa.
Spotkania Polaków z różnych krajów we Wrocławiu i Krakowie
We wrześniu, przez tydzień, miało miejsce spotkanie wielu polskich liderów z Litwy, Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Czech, Włoch oraz działacze społeczni z różnych regionów Polski. Pierwsza część wydarzenia odbywała się we Wrocławiu, a druga w Krakowie. Główne założenia zadania to budowy koalicji branżowych, projektów międzynarodowych z wykorzystaniem wspólnych doświadczeń zawodowych i tematycznych. To szereg roboczych spotkań w siedzibie Stowarzyszenia Odra-Niemen, w salach Akademii Muzycznej we Wrocławiu czy na Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie. Realizacja projektu w 2024 roku to kontynuacja budowy Polonijnego Think Thanku rozpoczętego w 2023 roku. Razem pracujemy nad tworzeniem praktycznej strategii współpracy polonijnych środowisk.
Projekt jest odpowiedzią na potrzeby polskich środowisk działających za granicą, z którymi Wnioskodawca współpracuje od 15 lat, ale też z którymi nawiązał współpracę kilka lat temu i stale zaprasza nowych partnerów do współpracy. W 2023 roku udało się zrealizować pierwsze spotkanie pod szyldem „Polonijny Think Thank”. Do Polski, na Mazowsze przyjechała delegacja ponad 50 osób z Litwy, Ukrainy, Białorusi, Czechy, Mołdawii, Wielkiej Brytanii, USA i Mołdawii. W czasie kilku dni, grupa ta wraz z liczną reprezentacją ngo z Polski, po raz pierwszy bezpośrednio debatowała, wypracowując praktyczne narzędzia i praktyki. Wspólnota działań i problemów pomogła szybciej i efektywniej stworzyć pierwsze podwaliny pod dalszą kierunkową współpracę i wzmocnienie naszych podmiotów, a przez to polskich i polonijnych środowisk społecznych. Organizacje prezentowały swoje aktywności i przez to opisaliśmy zestaw wspólnych dobrych praktyk, zawiązała się sieć współprac i wzajemnej pomocy, działająca do teraz.
W bieżącym roku jednym z głównych postawionych problemów w czasie spotkań tematycznych, to szukanie nowych sposobów na bieżące finansowanie swoich lokalnych projektów i wykorzystanie sprawdzonych doświadczeń organizacji działających w różnych krajach. Ten temat potrzebuje dalszych wzmocnień, skorzystania z porad fachowców, wypracowania choć podstawowej listy sprawdzonych lub tworzonych narzędzi do finansowania działań. Osobnym tematem w tym zakresie jest też profesjonalizacja składania wniosków przez polonijne organizacje o dotacje publiczne. Kolejny obszar wzmocnień to narastające problemy związane z tożsamością młodego pokolenia Polaków, często wychowywanego w rodzinach mieszanych. Nasze wspólne doświadczenia w realizacji podobnych zadań wskazują, że można spróbować wypracować narzędzia pomagające promować wiedzę o polskich korzeniach młodej Polonii.
Ważnym wspólnym zadaniem do przepracowania jest prowadzenie nowoczesnej promocji działań polonijnych organizacji, z wykorzystaniem dostępnych narzędzi w social mediach czy sztuczną inteligencję. Polonijny Thin Tank ma być praktycznym miejscem na tworzenie, wypracowanie, wspólną naukę, w zakresie nowych multimediów i technik promocyjnych. Stale powtarzającą się potrzebą jest też możliwość spotkania się szerszego środowiska polonijnego w Polsce, aby obok dyskusji, poznać się osobiście, zrozumieć doświadczenia pracy społecznej w różnych regionach świata, nawiązać bezpośrednie relacje z partnerami z Polski. Temu służyły spotkania formalne i mniej formalne we Wrocławiu i Krakowie.
Rodacy-Bohaterom – 15 lat wspólnych działań
Gala Rodacy-Bohaterom to udział we wrocławskim wydarzeniu ponad 300 uczestników, przedstawicieli Polonii, Polaków za Granicy, grupy liderów ngo z różnych regionów Polski, gości z dolnośląskich i krajowych instytucji i środowisk kombatanckich. Akcja Rodacy-Bohaterom trwa od 15 lat, to zadanie społeczne włączające organizacje z Polski do wsparcia polskich środowisk kombatanckich, Sybiraków i senioralnych z Litwy, Łotwy, Ukrainy i Białorusi. To wspólne tworzenie paczek pamięci i wparcie wielu środowisk. Gala jest formą podsumowania, promocji dobrej praktyki, międzypokoleniowego projektu, który połączył wiele środowisk w kraju i za granicą, zbudował sieć współprac, wypromował praktyczny wolontariat. Wydarzenie miało nowoczesną oprawę, odbyły się pokazy multimediów, promocja dobrych praktyk i środowisk polonijnych przybyłych na to wydarzenie. To także formuła wzmocnienie budowy Polonijnego Think Thanku, poprzez lepsze się poznanie, tworzenie nowych kontaktów, wzajemne wsparcie.
Podsumowanie
Zadanie dofinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2024 roku