Nowy rozdział we lwowskiej organizacji

Autor:Krystyna Frołowa

Po nieoczekiwanej utracie Prezesa Lwowskiej Miejskiej Dziecięco Młodzieżowej Społecznej Organizacji, założyciela i niestrudzonego kierownika Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Lwowiacy” Stanisława Durysa organizacja nadal przedłuża swoją działalność.

W listopadzie został realizowany pierwszy projekt pod kierownictwem nowego Prezesa, Renaty Kupycz, córki zmarłego Stanisława Durysa. Były to warsztaty edukacyjne o polskich strojach narodowych, celem których była popularyzacja polskich strojów narodowych wśród uczniów sobotnio-niedzielnych szkół nauczania języka polskiego. Uczestnikami projektu zostało ponad 100 osób z czterech szkół, a mianowicie sobotnio-niedzielna szkoła w Żółkwi, Harcerze, którzy zrzeszają uczniów polskich szkół we Lwowie, Liceum nr 3 im. Św. Królowej Jadwigi w Mościskach oraz polska szkoła w Borysławiu.

Jak zaznacza kierownik zespołu, Renata Kupycz – „Zależy nam na popularyzowaniu wiedzy o strojach ludowych w jej jak najszerszym wymiarze, chcieliśmy nie tylko opowiedzieć o strojach ludowych, ale i na żywo, pokazać jak wyglądają. Warto zaznaczyć, że „Polski Zespół Pieśni i Tańca „Lwowiacy” istnieje już od ponad 30-tu lat i ma bardzo dużo autentycznych strojów ludowych, więc naprawdę mamy co pokazać. ”

W każdej szkole uczniowie wykazali wielkie zainteresowanie, dowiedzieli się nie tylko o prezentowanych strojach, ale również o regionach skąd pochodzą, ciekawostkach historycznych. Niespodzianką dla uczestników była gra, która jednocześnie była podsumowaniem projektu. Podczas której dzieci były podzielone na dwie drużyny, otrzymały poszczególne elementy strojów i musiały ubrać jedną z wybranych osób. Projekty o takim działaniu dają możliwość zwiększenia wiedzy wśród uczniów i młodzieży o różnorodności strojów, o ich pochodzeniu, o polskiej kulturze, tańcach narodowych, ale też najważniejszym jest pobudzenie podstaw patriotycznych.

Dany projekt został finansowany ze środków pochodzących z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Konkursu Polonia i Polacy za granicą 2023 z kosztów regrantingowych nadanych przez Fundację Wolność i Demokracja.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content