Dzień Zaduszny, znany również jako Zaduszki to w kościele katolicki dzień poświęcony zmarłym. Obchodzony jest 2 listopada bezpośrednio po uroczystości Wszystkich Świętych. W Zaduszki odwiedza się cmentarze, groby zmarłych i uczestniczy w mszach, modląc się w ich intencji. Istnieje tradycja zapalania świeczek czy zniczy na grobach oraz składania kwiatów, wieńców lub też innego typu ozdób, mających być symbolem pamięci o zmarłych. Tak też zrobili członkowie Lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych (LTPSP) udając się na Cmentarz Łyczakowski i Janowski.
„Światełko pamięci”
W tym roku po raz kolejny na lwowskich cmentarzach zorganizowano akcje „Światełko pamięci” zainicjowana przez polskie Radio Lwów, w którym członkowie LTPSP wzięli chętnie udział. Stowarzyszenia i prywatni darczyńcy zbierali znicze w Polsce, które potem zostały dostarczone do Lwowa. Akcja zapoczątkowana była po to aby upamiętnić w ten sposób groby wybitnych postaci polskiej kultury, sztuki, nauki i teatru, spoczywających na Cmentarzu Łyczakowskim. Po kilku latach akcja ewaluowała i włączono również Cmentarz Janowski, który jest drugim z lwowskich historycznych cmentarzy. Z biegiem czasu do akcji „Światełko pamięci” dołączały kolejne organizację tj. Konsulat Generalny RP, Ministerstwo Spraw Zagranicznych czy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Co roku 1 i 2 listopada na obu cmentarzach wszyscy wspólnie rozstawiają dostarczone znicze. Biało-czerwone znicze zapłoną nie tylko na mogiłach wybitnych Polaków, lecz również na opuszczonych grobach. Lwowskie cmentarze i w tym roku rozświetliły się światełkiem polskiej pamięci.
Msze święte zaduszkowe – artyści nie zapominają
Tradycją są również msze święte, które są odprawiane na obu cmentarzach. Przed kaplicą na Cmentarzu Obrońców Lwowa na Łyczakowie i przy grobie świętego Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego na Cmentarzu Janowskim.
Zdjęcia: https://www.facebook.com/LTPSP