Karmel ma już 10 lat!

Autor:Krystyna Frołowa

Krystyna Frołowa-Fadejczuk z zarządu stowarzyszenia Odra-Niemen odbiera wyróżnienie na gali 10-lecia.

W sobotę, 21 października odbyło się przepiękne wydarzenie – 10-lecie organizacji charytatywnej Karmel, założonej przy klasztorze Karmelitów Bosych w Berdyczowie. I my mieliśmy zaszczyt być zaproszonymi na obchody „Dekady dobra”. Przyjęła nas siostra Nina, która zarządza całą strukturą organizacji. A jak się okazało, jest to dość duża organizacja, która ma różne kierunki działalności i o tym dokładnie mogliśmy się dowiedzieć podczas prezentacji jej osiągnięć i historii.

Organizacja przede wszystkim wspiera młodzież i dzieci z niepełnosprawnością oraz ich rodziny. Obchody 10-lecia odbywały się w teatrze muzyczno-dramatycznym, gdzie gościom była pokazana nie tylko prezentacja z działalności organizacji, ale również i historia powstania, działalność centrum fizycznej rehabilitacji, sensorycznej terapii i poradni rodzinnej. Między poszczególnymi tematami, o których opowiadano, odbywały się występy artystyczne uczniów organizacji i studium teatralnego «Notes de Vita», którzy stworzyli cudowną atmosferę dla wszystkich gości. Wszystkie te osiągnięcia stały się możliwe dzięki pracy o. Józefa Kucharczyka, s. Niny Tartacznyk oraz poprzedniemu kierowniku Lilii Obszti.

Wśród gości zaproszonych byli obecni: konsul generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński, dyrektor wykonawczy Caritas-Spes Ukraina o. Wiaczesław z grupą towarzyszącą, burmistrz Berdyczowa Sergiusz Orliuk, zastępca burmistrza Ołena Petriwska, dyrektor Centrum Nadania Usług Socjalnych Ludmiła Kolesnyk, o. karmelita Witalij Kozak, kustosz sanktuarium oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Odra-Niemen.

W organizacji, nie zważając na ciągłe alarmy i wyjazdy wielu rodzin polskich, nadal działa świetlica dla dzieci, szkółka języka polskiego, zespół taneczny oraz teatralny «Notes de Vita». Są też psycholodzy oraz osoby zajmujący się fachowo dziećmi z niepełnosprawnością. Po koncercie w Sanktuarium Matki Bożej Berdyczowskiej odbyła się Msza dziękczynna, po której wszyscy udali się na oprowadzenie po pomieszczeniach organizacji. Mieszczą się tam poradnia rodzinna, sala dla zajęć terapeutycznych dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, zajęcia taneczne oraz teatralne dla uczniów ośrodka. Aby cała organizacja sprawnie działała, na co dzień oświęca swój czas i pracę dużo wolontariuszy.

Podczas obchodów nie zabrakło słów wdzięczności dla wszystkich, którzy przyczynili się do rozwoju organizacji Karmel. Było nam niezmiernie miło, że podczas obchodów Stowarzyszenie Odra-Niemen zostało wyróżnione i otrzymało dyplom za wsparcie, pomoc oraz wspólne inicjatywy. W zeszłym roku organizacja Karmel otrzymała wsparcie finansowe w konkursie minigrantów polonijnych organizowanym przez Stowarzyszenie Odra Niemen. Minigrant przeznaczyła na remont sali tanecznej dla zespołu dziecięcego, który działa przy organizacji. Stowarzyszenie Odra-Niemen także od dłuższego czasu odwiedza organizację z darami dla podopiecznych oraz jej członków. My również ze Lwowa pojechaliśmy z darami, które zostaną przekazane dla rodzin wielodzietnych i potrzebujących. Cieszymy się z naszej przyjaźni z organizacją Karmel. Życzymy im wiele lat aktywnej działalności oraz natchnienia na dalszy rozwój.

10-lecie Karmelu to okazja do wspólnego świętowania.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content